• salut!sunt de luni posesorul unei pupeze noi,1,9 TDI/101 cp,bej-cappucino ,luata de la Porsche Bucuresti,luni 14.iulie 2008;probleme mari la cumparare din cauza neprofesionalismului celor care lucreaza acolo;acum sunt destul de multumit de pupaza,o sa trimit si niste poze cat de curand;o intrebare scurta care probabil s-a pus inainte de altii:oglinda stanga se pliaza mai putin decat cea dreapta,de ce nu stiu,poate e un defect de fabricatie si cum remediez situatia?multumesc,astept raspuns!
  • Daca este vreun defect din fabrica, nu stiu, dar si la mine este exact aceeasi situatie. Se pliaza mai putin, cam pana la jumate numa.
  • cum spun cei de la service "asa fac toate"deci nu e un defect de fabrica.
  • Nu este niciun defect.Este corect sa fie asa.
    Oglinda este perfecta. Toate Octaviile , au oglinzile astfel.
    O sa ai probleme cu scartiitul la bancheta spate si la usi.
    Felicitari
  • mie mi s-a desprins o bucatica de sub oglinda din stanga (e o fasie lunga, lipita) care face zgomot, iar la revizie mi-au zis ca "s-a rupt", deci nu e vina lor si nu mi-o schimba. evident, oglinda e nelovita, neatinsa...
  • Africanu vreau sa te
  • La mine tot asa este. Daca modific pozitia oglinzii stanga, automat se misca si oglinda dreapta. Deci @Plunderer nu este numai la tine :)), chiar cred ca la toti posesorii de Skoda este asa. Eu m-am obisnuit, nu ma mai deranjeaza, oricum nu terbuie sa reglez numa o data. :))
  • Asa trebuie sa fie. Reglezi oglinda stanga dupa care oglinda dreapta. E asa pt a putea fi reglate concomitent (sincronizat) in cazul in care conduce un alt sofer.
  • nu e un defect, steffun a explicat foarte bine. asa e la majoritatea masinilor si asa va fi intotdeauna.
  • Eu pe cine am
  • la toate masinile din grupul VAG cu oglinzi electrice au astfel de reglaj.stati linistiti ca este normal(in opinia lor)!!!!???
  • asa este ..reglezi oglinda din stanga..se misca si cea din dreapta..si cea din dreapta o reglezi singura
  • eu la masina mea stiu asa....se regleaza independent fiecare oginda .am o octavia elegance 2002 1, 9 tdi. deci cred ca asa e normal .oricum e luata la mina a doua. in plus mai e o chestie. am vazut ca se tot scrie despre usi ca trancane la putini km. facuti chiar masina luata de noua si asta din cauza greutatii lor.vreau sa spun ca la a mea cu toate ca are cam 215 mii la bord nu trancane nici o usa, e adevarat se aude putin ceve la ansamblu geam macara usa fata stinga dar numai la denivelari mari. asta ma face sa cred ca se faceau mai cu simt de raspundere in anii trecuti masinile in cehia. nu as concepe sa trancane ceva la citeva mii sau zeci de mii de km la o masina noua indiferent de drumurile din tara noastra!
  • Brodos,Cumnate,fratilor,ajutati-ma cu chestia asta cu plierea oglinzilor la SOT-ul meu TDI 1,9/101!nu vreau sa merg la astia de la porsche ca habar nu au de nimic;le-am pus trei intrebari,nu au stiut sa-mi raspunda nici la intrebarile cu continut tehnic ,nici la alte intrebari cu alt continut;nu stiu cum naiba i-au angajat astia de la porsche,pe ce baza;ma rog,nu conteaza in economia asta a noastra ,,in tranzitie''.sa nu ma injurati ca o sa mai am si alte intrebari privind SOT ,in special intrebari cu continut tehnic.sa nu va suparati daca anumite subiecte,sau o parte din ele s-au mai discutat.cu stima si respect la toata lumea ,africanu'.
  • multumesc plunderer,asa e ,daca vreau sa reglez oglinda din stanga se modifica pozitia si laoglinda din deapta;dupa aceea poti re-regla numai pozitia oglinzii dreapta;m-am uitat si in carte si exista exact aceeasi explicatie adica reglarea oglinzii stg se face concomitent cu reglarea oglinzii dreapta dupa care reglezi din nou dadac e necesar oglinda dreapta separat;ma rog,poate ma obisnuiesc cu chestia asta si atunci mi se va parea ,,normal''.oricum,merci la toata lumea pt explicatii.
  • africanu: am verificat la 2 masini noi din parcare, si am intampinat acelasi fenomen. Oglinda din stanga se pliaza mai putin decat cea din dreapta.
    La Roomster si la Fabia este exact acelasi fenomen.
    Deci concluzia: "asa face toate"!
  • la toate skodele oklinda de la sofer se pliaza mai putin. o fi avand in ea vreun mecanism mai complex decat cealalta si de-asta.
  • brodos,merci pt ca mi-ai raspuns la ,,strigatul meu disperat''privind chestia cu oglinzile;glumesc,desigur,poate acest lucru nu e f important, dar daca oglinda nu se pliaza cat mai aproape de usa ti-o poate agat cineva mai usor.nu mai vreau sa fac filozofie pe treaba asta pt ca batem apa in piua.oricum am circulat zilele astea cu pupaza si cand o ciupesti putin vad ca raspunde destul de prompt;de portbagaj,spatiu interior,desgn exterior si iterior numai discutam pt ca sunt f multumit;eu lucrez la o firma germana care are in dotare skoda octavia ,octavia tour,wv golf,vw passat,toyota hilux,mercedes 309 dci...octavia tour e o bijuterie,indiscutabil;sunt fan acestei ,,pupeze'',nu exista alta cale.nu stiu la ce alte lucruri rele sa ma astept de la pupaza,dar deocamdata sunt multumit de chestiile bune.o mica intrebare gen gaga:oglinzile electrice se incalzesc si pe caldura torida?{pun intrebarea mai mult di curiozitate}nu stiu daca are vreun senzor de temperatura.multumesc,cu stima si respect.
  • Incalzirea oglinzilor este comandata manual, de la butonul de unde reglezi oglinzile (pozitia din mijloc)
  • ea se incalzeste saraca si la 45 de grade...dar cum iti dai seama daca toata caroseria e fierbinte? :))))
  • m-am speriat prima oara cand am vazut ca se misca ambele oglinzi cand o reglez pe cea din stanga...:D...credeam ca are vre'un scurt pe instalatia electrica...
    nu stiu de ce li se pare lor normal sa se miste ambele pe comanda oglinzii stanga...
  • citeam la andrei_1970 ceva cu trancanitul usilor, al meu tour pe 9 august face 2 luni de cand l-am luat, am deja 5500 km pe drumuri cat de cat bune, de fapt ma refer la E 85, in mare parte pe el am rulat, si.........surpriza, trancane usile, la reprezentanta au spus ca la atatia km in timp asa scurt ce-mi mai doresc, ca astea-s drumurile frate, pai la 10 ani cat are espero al meu (cealalta masina a mea) si nu-i trancane nici-o usa, cum va arata tour?????? binenteles ca i-au dat cu ceva spray degripant si intradevar nu prea se mai aude decat la denivelari mai mari, chipurile completau cum ca ar fi de la praf
  • in consecinta cum va arata tour dupa 10 ani????? tare-s curioasa....
  • pt africanu
    ai facut o afirmatie mai devreme ca octavia tour e o bijuterie.sa nu te superi dar afirmatia mi se pare un pic cam exagerata.eu nu stiu cate masini ai condus la viata ta ,dar nu poti compara octavia cu passat sau cu golf4 sau 5 masini mult peste ea.eu am mers cu un golf 4 care avea 90000km facuti in romanica si care mergea impecabil si cu o bora cu 200000km la bord care m-a pus pe ganduri,masini care sunt mult peste octaviadin toate punctele de vedere.
    octavia tour este o masina care si-a demonstrat in cei 12 ani ca este o masina fiabila,simpla fara zorzoane dar care are limitele ei.noi o iubim pentru ca este in sufletul nostru dar se poate si mai bine.asa ca fara suparare repet faza cu bijuteria este cam exagerata
  • deci chestia cu oglinda din partea soferului care se pliza mai putin decat cea din dreapta e generala. ce am mai tras de a mea si ce comisie cu niste prieteni am facut sa depistam cauza.
  • pt is 77 pha
    normal ca se poate si mai bine,dar m-am referit la raportul calitate/pret cand am zis BIJUTERIE;nu sustin ca e poleita cu aur sau ca e cea mai tare la ,,liniute''.ma rog,mie imi place,nu vreau polemici fara sens,sunt mult prea fericit acum, pana nu vad deja cine stie ce hiba sau pana nu-mi zgarie cineva pupaza.mancuso,brodos,donnie,harlequin,merci pt informatiile privind chestiunea cu oglinzile,deci m-am linistit ,o sa am grija cum o parchez.
  • hmmm.... golf4 e peste Octavia tour ??? f interesanta parerea ta IS 77 PHA... eu cunosc o doctorita care a avut golf 5 si a vandut-o si si-a luat tour...deci ??? nu mai pupati asa mult masinile alea in teava de esapamaent ca nu isi merita pupacitul... scz ca sunt offtopic,numai bine ;)
  • sustin afirmatia lui Boy_Devil ce are asa interesant...mai ales Golf 4 ?!?
  • daca e sa fim echilibrati...cei care au skoda iubesc skodele si spun ca-s cele mai cele, aia care au megane spun ca masina ca a lor nu-i in galaxie, cei cu golfuri...ca pamantul se invarte in jurul unui golf 5...si tot asa. fiecare crede ca a facut alegerea cea mai buna si incercam sa demonstarm noua si altora ca asa e. vreau sa-l vad pe ala care n-ar schimba un sot pe un a4 sau pe un c220... dar fiindca avem sot, care e o masina peste medie la multe capitole, dar si cu minusuri, hai sa o iubim si sa discutam despre ea realist. nu va suparati, da? :)))
  • nu am vrut sa declansez polemici de genul ,,care e cea ma buna masina'';poate suna banal dar m-am referit la raportul calitate-pret al SOT-ului;
  • asa este,dar eu zic sa pastram proportiile si sa nu mai facem comparatii care nu-si au rostul.sunt masini mult mai bune decat sot iar faze cu am auzit ca a vandut si a facut sunt multe nu stiu daca au un sambure de adevar.eu stiu ce vorbesc cand am afirmat cele de mai sus.
    gata ca sunt offtopic si ma plesneste cumnatu.sa fiti iubiti si drumuri fara peripetii.va pupa tata pe toti!!!
  • am observat si eu acelasi fenomen acum 2 saptamani, regland oglinda stanga se regleaza si cea dreapta,in conditiile in care am masina de 2 ani.initial am crezut ca e vorba de un defect, spun asta deoarece pana acum nu se intampla asa ceva.sa nu fi observat ? e normal, e anormal ? nu stiu.......oricum m-am linistit ca vazand ca si la altii e la fel.
  • Eu nu stiu ce e asa mare zarva...pentru o oglinda...care o reglati odata la nu stiu cat timp...doar nu este o operatiune zilinica ! Daca se poate numi defect ... este un defect "minor" !
  • Nu este nici un defect, scrie si in instructiunile de utilizare ale masinii ca oglinzile se regleaza amandoua deodata si exista o pozitie pentru reglatul separat al oglinzii dreapta, asa este conceput sistemul din fabrica, nu stiu de ce.
  • Cineva a spus ca este un lucru normal la autoturismele din grupul VAG ca oglinda din st
  • plundere pot sa-ti spun ca si eu am reglat la o jetta nou nouta si pe stanga se reglau amandoua ! eu zic ca te inseli !.. si referitor la skoda si la mine este tot la fel.... dau stanga si se regleaza si treaba in acelas timp.. deci nu este o problema... asa este la toate.... dar nu am bagat noi de seama ptr ca ne uitam doar la stanga si nu la si cea dreapta... va spun eu ca si eu am zis ca se stricase... pana m-am uitat la altii...
  • la mine asa e : http://www.fanoctaviatour.ro/az-uploads/bn64and-11.jpg

(SO Ambiente 2002 1.9 TDI 110cp)
  • In legatura cu oglinda din stanga, a mea nu se mai plieaza deloc deoarece am gasito rupta in parcare nu stiu exact in ce conditii.
    Este rupt sistemul metalic de pliere, aveti idee daca trebuie sa schimb toata oglinda sau merge inlocuit doar sistemul (balamaua), deoarece nu am chef sa umblu acum la asigurare!?
  • aveti ideea cam cat costa butonasul de reglaj oglinzi de pe usa soferului?

...s-a intamplat sa ma agat de el si s-a rupt.

Partea proasta e ca nu stiu cand s-a rupt si a cazut undeva pe jos, afara.
  • chiar daca il gaseai nu reuseai sa-l carpesti ca lumea.
    acum o luna era 130 ron nou, 50 sh.
  • hm...ce sa zik...tour meu...la fel se regleaza comcomitent......la audi a4 B6 dinn 2004..se regleaza separat....la audi lu fratemiu a6 3.0 tdi 2005.....separat....la octavia facelift 2009 varianta bussines se regleaza separata....si se si pliaza electrik....la vw lt din 2005...se regleaza separat......525..separat....peuogoet 206 cc separat....boxeru la fel.......cred cai ceva...ca sa o scoata cat mai ieftina;)) foloseste un singur motoras..sau cine cine pana mea stie
  • Oglinda soferului se pliaza mai putin deoarece ea sta un pic mai departata de geam decat cea a pasagerului. Eu stau la etajul 4 si cand ma uit la masina de sus se vede chestia asta. Probabil au facut asta sa ai cat mai multa vizibilitate, de aceea au tras un pic oglinda pasagerului spre geam. Vecinul are Golf 4 si la el e la fel. La Golf oglinda pasagerului e mai mica decat cealalta (asa aveam pe Fabia) si sta mai aproape de geam decat ce a soferului. Chestia cu reglatul concomitent e NORMALA si reprezinta un AVANTAJ nu un DEFECT. Daca se suie unu mai inalt cu 15 cm decat soferul el umbla numai la oglinda stanga si atunci se regleaza automat si dreapta...nu mai sta sa o bibileasca si pe aia.
  • si-a inscriptionat careva numarul masinii pe oglinzile masinii prin sablare sau cu laser ? daca da ....puteti recomanda pe cineva din Bucuresti care lucreaza OK ? Se pare ca sunt cautate de catre hoti ....
    (fara sa demonteze oglinda)
  • http://www.matuire.ro/
  • multumesc drive esti amabil :) site-ul l-am gasit cu mult inainte sa scriu postul aici pe forumul SOT.
    Intrebarea mea este alta....insa.
  • sa stii ca am vazut o lucrare facuta de baieti si sunt ok realizate.
  • in manual scrie ca pentru a se incalzi oglinizile e necesar sa se apese butonul de dezaburire a lunetei, concomitent cu pozitionarea butonului reglaj oglinzi pe mijloc(in dreptul semnului de incalzire):
    la mine SOT 19.tdi, cumparata aprilie 2009, se incalzesc oglinizile (am observat acum) prin simpla pozitionare a butonului de reglare a oglinzilor pe mijloc, fara sa mai apas butonul de dezaburire geanuri, drept pentru care trag concluzia ca am mers cu ele calde de cand am cumparat-o!? asa e normal? la voi cum e?
    rezolvarea e mutarea butonului reglare oglinzi pe L sau pe R?
  • da e bine sa lasi pe l sau r am inteles ca nu e bine sa lasi pe mijloc.
  • Da, tragi concluzia bine. Ai mers cu ele mereu incalzite. Ok, dar faptul ca in realitate, incalzirea oglinzilor se face cu comanda separata fata de luneta, eu zic ca e un lucru bun, poti sa alegi daca vrei incalzire doar oglinzi, sqau dezaburire luneta. Odata dezaburita luneta, cu greu se mai abureste, si poti sa opresti dezaburirea lunetei , ceea ce e un plus de economie, fiind consumatoare de curent, si sa pastrezi oglinzile pe pozitia de incalzit daca afara ploua. Daca vrei sa opresti si oglinzile, invarti joistiku pe L sau R.
    P.S. Asa am mers si eu aproape o vara, pana sa imi dau seama, luanduma dupa manual :d
  • multzam' fain

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!