Problema acte SKODA
  • Salut, sunt nou pe forum.
    Am nevoie de o sugestie, acum 7-8 luni am cumparat o SKODA octavia noua de la un dealer din Iasi.
    Am avut o gramada de probleme cu ea. In primul rand nu am primit actele de 8 luni de zice, baietii de la skoda zic ca le-a pierdut cineva cand au adus masinile in tara si cica ar fi vorba de 100 de astfel de masini in tara dintre care 20 din iasi.
    Dupa 3 luni am sesizat ca directia era stricata, era stricata complet, mi-au schimbat caseta de directie si coloane de directe, nu stiu care este probabilitatea sa se intample asa ceva la o masina noua, dar in fine aceste problema s-au rezolvat.

Nu stiu ce sa fac in privinta actelor, eu in fiecare luna ma duc la skoda si imi iau numere provizorii ca sa pot circula inca 30 de zile si fac acest lucru de 8 luni.
    Masina a fost platita cu banii in mana asa ca nu inteleg nimic din ceea ce se intampla.
    Imi poate oferi cineva un sfat sau ceva?
  • la porsche ai incercat sa faci o sesizare.sunt niste nemernici dc te au tinut atata cu niste acte.cred ca esti ghinionist tare.auzi 8 luni.hai o luna 2.asa i in tara noastra bataie de joc
  • am sunat si pe la cei de la Porche dar nu poti vorbi cu cei care pot face ceva, cred ca se acopera unii pe altii, am dat mail si SKODA in cehia si au zis ca au semanalat problema dar cam atata, am vorbit cu toti directorii... si toti au zis ca au sa vina...
  • alta solutie nu stiu care ar fi:sa i sperii cu avocati dar nu stiu daca i impresioneaza cu ceva.si cu bani dati si....:(
  • sincer nu pricep cum sa iei o masina cu banii in mina si sa nu aibe toate actele in ordine! cum de nu ai verificat?
  • andrei e vorba de cartea de identitate.nu i-au dat o nici acum!
  • dar cartea aia nu se da cind cumperi masina?
  • andrei cartea aceea vine mai tarziu.de ex la loganul care l am avut mi a venit intro saptamana cartea de identitate.
  • Mi-am permis sa citez de pe alt forum, o chestie edificatoare zic eu :

"Am patit acelasi lucru cu Open Service Iasi. Am achizitionat o Skoda Octavia Elegance 1.9 TDI, platita cu banii jos, am trimis banii in contul indicat, masina a venit, mi s-au dat numere provizorii...totul ok pana aici. Problema e cu actele masinii!!!!!!!!!!!!!!!!! Trebuiai sa vina pana la data de 23.07.2008, insa nici o sansa. Da-i cu telefoane in dreapta si in stanga, la Iasi si Bucuresti, la RAR, Porsche Bank, Porsche Romania... Pana la urma, "dupa lupte seculare" si sute de minute consumate, concluziile sunt ingrijoratoare iar ceea ce am descoperit ma duce cu gandul la o tara bananiera, unde smecherii isi bat joc fara perdea de oamenii care isi cer drepturile conform legii fundamentale, daca mai exista... Contrar celor ce mi s-au spus despre RAR(cum ca cer bani, spaga, tin actele), acolo am gasit cei mai de treaba oameni, chiar au fost sinceri si nu mi-au ascuns absolut nimic. Prima surpriza am avut-o cu Porsche Bank: pe 24 iulie am sunat sa vad de banii virati in contul de la Iasi...stupoare generala...BANCA NU PRIMISE BANII!! Am sunat apoi la Porsche Romania...ALTA ENIGMA INCA NEELUCIDATA: conform datelor pe care le aveau ei, autoturismul al carui proprietar sunt eu ERA INCA PE STOC, NEVANDUT!!! O situatie absolut incredibila: autoturism Livrat de Open Service, cu act de predare - primire semnat de mine si dealer in data de 12 iunie 2008, aflat inca pe stoc dupa atatea zile la importator... Cu dealerul din Iasi nu am putut sa stau de vorba mai mult de 5 minute, ma ducea efectiv cu presu, ma mintea cu nerusinare, iar bomba a cazut cand i-am spus ce am aflat cu telefoanele...replica directorului de vanzari m-a dat pe spate: cica de unde am aflat toate astea? Ieri, 04.08.2008, cand am sunat din nou la importator sa intreb de acte, alta bomba...mi s-a spus sa nu ma grabesc, deoarece actele vin in termen de maxim 30 de zile de la data livrarii, si ca autoturismul cu seria indicata de mine A FOST LIVRAT PE 30 IULIE 2008, asa ca actele abia sunt in drum spre RAR. Concluzia este simpla: manariile financiare ale mafiotului de Claudiu Iacob, directorul Open Service Iasi pot fi date in vileag, iar persoanele care au avut de suferit de pe urma acestor coprofagi de la Open Service ar trebui sa se asocieze si sa ii dea in judecata. De altfel, voi deschide un proces pe care sper sa il castig cat mai repede. Cu aceasta ocazie invit pe ceilalti pagubiti interesati sa dea in judecata dealerul de la Iasi sa imi trimita un mail pentru a clarifica modul in care ne putem forma un grup, pentru a actiona in judecata pe acesti hoti. Si, din cate am auzit, sunt zeci de clienti ai Open Service Iasi aflati in aceeasi situatie jenanta de a fi furati pe fata de niste paduchi lati..."
  • Salut KARIN, de pe ce forum ai luat textul respectiv, cum pot lua legatura cu respectivul?
  • Nu stiu daca este permis, insa voi pune 2 link-uri care sper ca iti vor fi de folos :
    http://www.skoda-club.ro/index.php?topic=1216.0
    http://www.skoda-club.ro/index.php?topic=1595.0
  • Sfatul meu e sa te programezi la RAR sa-i faci o identificare, eventual du-te si cu o copie a actului de dobandire, verifica initial si pe la banca care-i situatia banilor livrati de tine. Dupa ce ai identificarea RAR, roaga-ai sa-ti dea o hatie ceva, apoi du-te la OPC, masina banuiesc ca este pe PF.si la politie. Sfatul meu e ca RAR si Politia unde iei legatura sa nu fie din IASI.
    Atentie la nemernici ca Romania musteste de asemenea specimene.
    Iti doresc mult noroc
  • Sa sti ca nu-mi miroase a bine si faptul ca ai avut probleme cu masina,nu vreau sa te descurajez sa sa te sperii,dar am marea rugaminte:iti dau un link si dupa ce verifici masina raspunde-mi ce rezultat au de pe site-ul respectiv http://igorweb.org/vindec/Default.aspx Bagi seria de sasiu si iti spune date legate de istoricul de productie al masinii.Cu ceea ce obtii de aici daca nu sunt concordante, poti face o plangere in Cehia. Mult noroc si sa auzim de bine.
    NU UITA SA_MI RASPUNZI
  • http://igorweb.org/vindec/Default.aspx
    asta mai exact si nu prea cred ca o sa ii apara ca e fabricata in turcia :))
  • am bagat seria si am primit raspuns asta:

Škoda Octavia Tour 1.4 16V 55kw
    model year 2009, production number 842873
    2x airbag, production plant Vrchlabí
    The entered VIN is valid!

datele par a fi bune, dar nu stiu daca "production number 842873" trebuie sa fie numarul de comanda de pe contractul meu sau altceva. Daca ar trebui sa fie aceleasi difera, daca nu ar trebui sa fie aceleasi atunci totul e ok.
  • Lasa-ma sa ma interesez si te anunt.
    gigman , sincer nu inteleg ce vrei sa spui frate.....
  • Probabil ca link-ul pus de tine nu-l poate ajuta cu nimic pe Alex. :) Open Service sunt renumiti pentru asemenea practici. Din cele citite pe forumul Skoda Club deduc ca nu este un caz solitar. Din pacate legislatia noastra este inca foarte permisiva si uneori te simti neputincios. Eu iti doresc o rezolvare cat mai grabnica a problemei.
  • Pentru cei interesati, am aflat ce au facut cei de la OPEN SERVICE, e acesi poveste ca si mai sus, dealerul nu a livrat toti banii la porche bank si din aceasta cauza proche nu are cum sa trimita actele... si masina sigur apare la ei ca fiind inca pe stoc. Eu ma intreb de ce procedeaza ei asa? Are cineva vreo idee cum pot lua legatura cu altii posesori de skode din Iasi care sa fie in aceasi situatie?

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!