• azi cand miam ridicat masina de la service....un baiat de skoda ..mio zis daca vreu 4 flasne de rs...cu 3 milioane....eu am jante de 16` rial Porto..se potrivesc???o sa simt ceva diferanta la stabilitate? o sa aiba un look mai bun? merita banul?
  • nu se merita..nu ai ce face cu banii? mai bine ma inviti pe mine intr-o excursie!
  • O sa ai mai tarziu probleme cu rulmentii. Plus de asta nu auzit de flanse de RS, e o mica minciunica dc intelegi ce vreau sa zic. Probabil castigi stabilitate la viteze mari. Parerea mea nu merita complicatia...ingreuneaza ansamblul numit roata, posibil probleme cu echilibrarea rotii. Astea sunt problemele pe care ei nu ti le zic. Nu se merita. Ce jegosi. Tine-ti banii pt altceva.
  • la ce se refera flansa?
    eu stiu ca acea flanse este ansamlul pe care tine telescopul la puntea McPierson adica acel cauciuc cu rulmentul din capul telescopului.
  • se referea la distantierele pentru roti...si nu sunt prea indicate din motivele insirate mai sus de Jasson...afecteaza ampatamentul masinii...si nu merita investitia !
  • aaaaaaaaaaaa .......... dar tot flansw se numesc si alea :) ....... nu are rost sa puna ca nu face curse cu ea, si chiar daca ar face mai intai suspensie sport si dupa daca o alearga si nu sta pe sosea pune "flanse"
  • mai mult leas fi pus ..pt aspect....pt si cik creste stabilitatea simstitor...dar pun cauciuc de 225/50 r 16
    si o sa se vada bine si asa
    nu?
  • pe fatza nu potzi pune fara flanse ca freaca in telescop,daca te gandesti sa iei 2 buc,iau si eu 2 buc
  • ce dimensiuni au distantierele? 10mm sau 20? la 20 mm cu jante 16 pe fata si cauciuc 225 am impresia ca atinge in carena aripii iar pe spate arata fain tare dar la hopuri daca nu ai arcuri bune atinge cauciucul in aripa
  • axor de unde?
  • si cum ti le trimit?:)) don_leahu
  • Leahu de unde esti?
  • din uricani judteul hunedoara
  • nu e departe dar sincer....din ce spun baietzii incep sa am rezerve in a pune flanse.
    cred ca ar trebuii sa ne mai documentam.
  • am vb si la service deastea de vulcanizare...si o zis ca daca is originale....nu prea ar trebui sa avem probleme.....faza e ca flansele astea le inlocuiesc pe alea vechi....nu vin in prelungirea lor...cel putin pe spate nu cred ca ar fi vreo probleme...mai ales ca o sa arate bine cu rotile pe spate mai late....gen BMW...daca vrei..
    le iau siti dau si tie 2
    id meu don_leahu
  • la mine nu vin oare flanse din astea? as vrea sa cistig sieu ceva stabilitate in curbe! cit e o pereche de flanse don_ leahu?
  • [leahu] ti-am spus intr-un alt topic ca am cauciucuri 225/50 r16 + suspensii sport (mai joase cu aprox 3cm fata de sot fara pachet drumuri grele), iar cu flansele (distantierele roti ) de 1,5cm cauciucul ATINGE de aripa, si pe fata si pe spate, cand masina lanseaza.

eu am sapat de ele, sunt o investitie inutila.
  • cu 225/50...ies rotile umpik din caroserie?D::D:
  • Tziam trimis add pe mess , alin_chiorean
  • cu 225/50 r16 masina arata bine, dar cu distantierele de roti ies in afara
  • don leahu, vreau si eu o pereche de distantiere! ai un numar de mobil?
  • acuma de investitie utila sau inutila decide fiecare cum vrea.
    eu am flanse la toate rotile de 3 cm latime fiecare, adica flansa este prinsa de butuc si roata se prinde in flansa. am suspensie sport si jante pe 18 cu cauciucuri de 225/40 si vreau sa spun ca mie mi-o meritat investitia. masina sta pe drum de nu ai idee si intru in curbe cu viteza cam cu 20-30 km pe ora mai mare decat cu octavia normala sa zic asa cu jante pe 16.
  • cu flansele alea distrugi rulmentii mai repede,mai ales ca ai jante pe 18...eu la jantele pe 16 am pus cauciucuri 225/55/16 si marginea cauciucului vine exact la exteriorul aripii si pe fata si pe spate,iar stabilitatea a crescut simtitor
  • nu am avut probleme cu rulmentii acuma am 235000 km si le-am pus la 180000 km si am schimbat doar vreo 2-3 bucse
  • cu masina incarcata ,nu iti atinge pe spate?
  • imi atinge cateodata din cauza ca am suspensie sport , deci garda coborata

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!