Scartait deranjabil la franare
  • Mi se intampla uneori ca la franare sa scartie de-mi crapa maselele in gura. Am observat ca de obicei se intampla dupa o ploaie zdravana. Sa fie apa cauza sau trebuie facut ceva la placutze?
  • au ajuns la fier [apropo ce date sa trimit si unde]
  • hmm.....uitete daca este aprins pe bord beculetul ala pt placutele de frana
  • Sigur sunt duse placutele....eu nu am nici o problema oricat de tare ar ploua sau oricat de tare as frana...Placutele trebui schimbate..
  • nu s-a aprins nimic in bord, dar la reviziade 45000 ca mai am putin cred ca le schimba.
  • N-are nimic. Se mai intampla dupa ploaie. Si mie imi fac la fel.
  • M-am uitat nu cred ca e cazul sa schimb inca placutele.
  • mie mi-sa intamplat cand mergeam prin praf
  • La mine sa intamplat ceva ciudat. Dupa efectuarea schimbului de placute frana..au inceput sa scrtaie,,si au scrtait vreo 10.000 de km . Am intrebat mecanicu de ce scartie. A zis ca placutele puse de mine sunt ma dure..au viata mai lunga , dar uzeaza mai repede discu. Bun . acuma nu se mai aud deloc...chiar sunt multumit de ele...si discul daca il uzeaza punem altu mai bun...perforat sau cu santuri..no problem. Deci sa zic asa sau cam rodat cam multicel la mine pana sa dispara scartzaitu...
  • Si la mine se mai aude, un scartait , dar mai fin si se simte si la pedala, am verificat placutzele si sunt stas, mecanicul mi-a spus ca e posibil sa intre praf(sau ceva noroi- mizerie) si atunci se aude si se simte ca si cand ar fi duse placutzele, dar e alarma falsa. Si in timp dispare fenomenul
  • Na, ca au inceput si ale mele.Deci, pana la urma cred ca e din cauza ploii.
  • dap lume,sigur e ploaia de vina cand scartzie plakutzele,si la iasi ploua si mi-au scartzit placutzele,enervant tare zgomotul ala :|
  • nu am mai observat sa scartaie desi au 28000 km ! astazi cand am oprit masina imi iesea abur din discurile de frana! se strica daca se uda cand sunt incalzite?
  • :))) nu Razvane,e logic sa iasa aburii aia cand se infierbanta placutzele si discul si au contact cu ceva rece,cum ar fi apa,dar stai fara grija,e normal ;)
  • ma gandeam sa nu se strice!
  • nu se strica doar bolboroseste cu aburi ca la oala sub presiune;)))))))))))))))
  • foarte plastic cumnate:)))))))))
  • nu sar putea cand sunt foarte incinse discurile adika dupa un drum de ceva ore bune prin oras si sa inceapla o ploaie sar putea deforma diskul dar nu ceva f mult dar nu cred ca este cazul :))si la mine se aude un mic scarttait dar mai mult la frana de mana pt ca am discuri pe spate si mai fac ceva manevre;))cat merge:)
  • stati linistiti sunt aliaje speciale fratilor nu cazane tiganesti nu are ce se deforma.
  • trebuie sa fie ele gandite cumva dar totusi nu cred ca sunt gandite sa scartaie
  • aici cred ca au gandit prost de scartzie cand ploua :|
  • e normal sa scartzie...scartzie la toate masinile, mai ales daca aveti jenti din aliaj...discul de frana se umezeste si e normal...
  • adica,daca nu am avea jante de aliaj nu s-ar uda discul ala ??? majoritatea de aici au jante normale si le scartzieee ;)
  • discul de frana nu se poate ovaliza decat atunci cand cobori de exp (cota 1400pana in sinaia )si intri brusc in apa,iar scartzitul acela se aude numai de la placuta de frana ,poate sa fie( nisip,pietricica) ,intre disc si placuta de frana......... iar simtomele la disc, cand este ovalizat se simte in pedala de frana la viteza peste 60 --70 km. Legat de jante ...este mai bine pt. disc, ca este mai aerisit ,fata de janta de tabla care mai are si un capac
  • cred ca sunt in tema daca intreb: are sot martori in bord pentru placute de frana? cum stiu cand trebuie schimbate? in afara de momentul cand nu mai tin franele
  • dap...au senzor...ce-i drept senzorul este montat numai pe placutele exterioare iar martorul de bord care indica uzarea placutelor e un cerc cu linie punctata...
  • ms de informatii! la 28000 de km inca nu am schibat placutele!
  • mai ai pana la 45000 de km ;)
  • la anu pe vremea asta!
  • ieri ma laudam ca au placutele 28000 si ubtrebam daca au martor in bord! Incredibil! AZI mi s-a aprins! cat costa sa schimb placutele si cat dureaza? astept un raspuns repede sa ma duc sa le schimb! mai pot merge cu ele asa? le pot schimba oriunde sau sa ma duc la reprezentanta?
  • he he he....mia mi s-a aprins senzorul ala la vreo 72000 de km... si mai aveam "carne" pe ele,pe la 85000 km le-am skimbat...sa verifici si tu Razvane placutzele si ai sa vezi ca mai poti merge cu ele multi kilometri.... si daca kiar vrei sa le skimbi......le poti skimba oriunde iar un pretz bun la placutze gasesti la AUTOCENTER,sunt vreo 120 ron ;)
  • acum depinde si de stilul de condus...eu presimt ca le voi schimba muuult mai repede :)

o sa te duca cam in 5 milioane cu manopera cu tot...cele pe fata in jur de 3 mil iar spate 1.7 - 2 mil
  • :O :O :O :O :O eu mi-am skimbat placutzele acasa in curte,iti trebuie un imbus de 7 ca sa desfaci un surubel de la etrier ca sa poti scoate placutzele,si intr-o ora am rezolvat problema.... de ce sa dai 3 mil la reprezentantza ??? nu are rost sincer :-j
  • deci se gasesc in comert mai ieftin ca la ei? sa ma duc la un service sa le monteze macar! sa stiu ca am pe cine da vina in caz ca se intampla ceva!
  • Man am zis si mai sus...dute la AUTOCENTER au pe stoc placutze pt Skoda Octavia 1 ;)
  • In functie de compozitia ferodoului se mai intampla sa scartaie atunci cand se incing sau in contact cu apa.Daca chiar le schimbi ia niste placute originale skoda nu alte firme.
  • de ce originale Skoda ????? si daca eu iti aduc placutze de la alte firme care sunt mai bune decat cele originale si mai ieftine,alegi tot de la Skoda ???
  • si cum iti dai seama ca sunt altele mai bune? adica vreau calitate apoi pretzul!
  • pai...oare cum sa iti dai seama ??? te tin mai mult decat cele originale.... iar la tine ti se par asa bune de ti sa aprins senzorul de la placutze la 28 000 km ??? eu am facut cu cele din fabrica 45 000 km iar cand le-am skimbat am pus tot originale si m-au tinut aproape 40 000 km si m-au costat vreo 4 mil cu tot cu montaj... acum la 85 000 cand am pus placutze de la Autocenter la 105 ron setul,le-am montat eu si crede-ma ca nu e nici o diferentza cu alea care le-am skimbat la SKODA SERVICE,numai ca la urmatorul skimb de placutze o sa trebuiasca sa skimb si discurile :| oricum Razvane,ia si te mai intereseaza in stanga si in dreapta,nu te du` ca innecatul la service-ul Skoda,crede-ma nu se merita ;)
  • sa gasesc un service sa le schimbe! am mai zis si repet ca tre sa am pe cine da vina in caz de ceva! iau placute mai ieftine da sa le monteze cineva!
  • pe ce sa dai vina ??? crezi ca placutzele alea sunt facute in spatele casei ?? iar daca ai sa vezi ce usor se skimba....tura urmatoare ai sa le skimbi singur ;)
  • asa este ai dreptate, multe se schimba foarte usor dar pentru ca suntem privati in service sa urmarim aceste operatiuni, avem impresia ca lucrurile sunt foarte complicate.
  • eu am stat langa mecanic in service cand mi-a facut revizia sau orice mi-a facut!
  • eu am probleme cu un tariit la viteza mica cind franez se aude in bord trrrrrrr
    am 10 000 km
  • folositi placute pagid t1163 sunt ca cele de pe masina doar nu au embblema w .costa cam 130ron set.sunt cu senzor.
  • salut. sot-ul meu are 3700, si scart
  • NU E NORMAL .........E NOUA MASINA? INCEARCA SA FRANEZI DE CATEVA ORI MAI BRUSC SI VEZI DACA DISPARE
  • daca sunt chiar fierbinti si te duci fast la spalatorie si bagi jetul chiar ca scapi volanul din mana cand pui frana iar senzorul de placuta frana este doar pe roata stanga daca am vazut eu bine
  • @shadow: oricarui metal fierbinte, daca il racesti brusc ii scazi din rezistenta si poate ceda
  • Nu dati cu apa rece pe discurile fierbinti. Efectul? Se ovalizeaza discurile!!!!
    Asta v-o poate spune orice mecanic!!
  • Undeva am scris si eu despre scartiit-pe alt topic- vad ca mai multa lume se plange, cred ca este ceva specific- ciudat ca nu sunt afectate performantele de franare

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!