• Saluatare ! M-am hotarat sa imi cumpar o Skoda Octavia Tour 1.9l/90 CP la mana a doua. Masina este inmatriculata prima data in mai 2004, 73000km reali. Dotari: computer de bord, pachet de drumuri grele,2 airbags, ac, inchidere centaralizara, geamuri electrice fata. As dori sa imi spuneti dk 10300 E este un pret mare pt o astfel de masina.
    Multumesc !
  • daca masina arata bine,a fost ingrijita si are toata istoria service trecuta in carte,eu zic ca pretul e bun.daca nu......
  • asa e. Depinde de cum arata. Mergi si consulta un mecanic obisnuit cu astfel de modele. In rest pretul e k. Daca ai suspiciuni incearca pe www.mobile.de si compara. Zbor usor cu pupaza. Bravo!
  • Salut dmxsilk. Este destul de piperat pretul. Si eu am una in leasing dar imi convine ca e pe firma. Daca vrei si cunosti pe cineva poti aduce din Germania mult mai ieftin. Consulta www.mobile.de, sa auzim de bine.
  • fls o Octavia 1,9 tdi cu vreo 150000 in bord reali ajunge in jur de 7000 cu tot cu taxa de prima inmatriculare.Sfatul meu e sa cumperi de afara. O masina second la noi rulata pe drumurile noastre. E Skoda robusta dar si gropile sunt foarte adanci.
  • cumnatu,daca preferi o masina la 150000 km ai dreptate,dar hai sa fim seriosi,la kilometri astia,masina da semne de oboseala,nu neaparat motorul,ci bucsile,telescoapele,etc,lucruri care la service skoda nu sunt chiar ieftine.am avut o skoda octavia cumparata din belgia la 140000 km,am vandut-o anul trecut la 180000 km si am bagat in ea o groaza de bani pentru suspensii directie si frane,si ,atentie,nu era nimic defect,doar uzura normala la numarul de km.asa ca stiu ce spun.calculul tau e ok,dar nu e complet,adica intr-adevar,gasesti o skoda octavia cu 7000 eur,dar cheltuielile cu intretinerea sunt cel putin duble fata de o octavia care sa aiba sub 100000 km.Pe de alta parte,dupa parerea mea,skoda octavia tour 1,9 tdi noua,cu aprox. 15000eur, este una dintre cele mai bune oferte de pe piata la ora asta,tinand cont de raportul calitate pret.Asa ca nu e chiar de cautat o masina,skoda sau orice altceva,doar dupa pret,de aici sau de afara,ci neaparat trebuie urmarit si nr. de km.
  • fls ai dreptate in ce zici , normal ca cine isi permite ia o masina noua, dar la mana a doua in romania e riscant. Sa nu uitam ce drumuri avem. Cat despre numarul de kilometri e si de bine si de rau. Am vazut masini cu pestre 300000 impecabil. Nu te contrazic ca nu ar fi schimbat la ele sau ca uzura nu se simte. Ideea e ori noua ori second ramane de vazut ce e bun si ce e rau. Eu zic sa iei de afara, rulate pe nebuniile lor de autostrazi. Daca te uiti pe harta europei ai sa vezi ca Romania are 2 cm de autostrada. Numai de bine.
  • eu oricum,acum am o octavia tour,am luat-o anul trecut,noua,acum are 1 an si 30.000 km,e exact asa cum ar trebui sa fie,adica impecabila si de cand o am nu ma pot opri sa ma felicit pt alegerea facuta....
  • si eu cam tot asa si sunt f multumit. De ce nu o incarci la sectiunea Octavia Ta sa o vedem si noi si pe tine cat esti de satisfacut. Numai de bine. Eu maine pun imagini cu masina. Bafta!!!
  • octavia mea este din 2005, am dat pe ea 11500E anul asta, 49000km REALI, merge ff bine, distributia schimbata nu ca as fi avut probleme cu ea, dar avea un scartait,s-a mai postat in legatura cu problema asta, si era de la cureaua de distributie, asa ca am zis sc schimb tot:D, eu zic ca am luat-o bine..
  • cred ca da
  • a mea este din 2002, am dat 7100E, cu 127000 km reali...arginite - berlina 1,9 TDI i-rosu => 110cp (81kw) ASV - abs, airbag-uri (frontale si laterale), discuri spate, asr, bancheta rabatabila, volan regalbil, geamuri electrice fata-spate, computer de bord (fara MAXI-DOT), proiectoare ceata.

...cand am adus-o am schimbat distributia, pompa de apa si filtrele (acestea le-am schimbat sa fiu sigur - nu ca ar fi fost cazul)

... cu tot cu taxa de prima inmatriculare (1620E in februarie) si alte cheltuieli am ajuns la 10000E

... nu am avut probleme cu ea

... SUNT FOARTE MULTUMIT !

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!