XENON pe Sot
  • Salutari, am o SOT 1,9 PD (AXR) si as vrea sa-mi pun XENON pe ea insa nu prea stiu mare lucru despre aceasta tehnologie, in alta ordine de idei ma gindesc sa nu am probleme cu garantia.Orice sfat eventual recomandari sunt binevenite.Varianta oferita de dealer te rupe la bani.
  • Salut, am aceeasi masina pe care am si pregatit-o pentru dotarea amintita de tine. am pus spalator faruri (care mi-a adus si indicator "lipsa nivel spalare parbriz" in bord).
    sunt interesat de montarea unui kit de becuri cu descarcare in xenon. am studiat piata si preturile sunt de la 400 la 1200 ron.
    pentru noi este necesar bi-xenon, deoarece SOT are faza lunga si faza scurta in acelasi bec. daca se opta pentru xenonul din fabrica, am fi avut 2 becuri, unul cu descarcare in xenon pe scurta si celalalt cu halogen pe lunga. si alta structura a farului, bi-cameral, bineinteles.
    acum "xenonul" are numai avantaje. distanta mai mare iluminata, unghi mai mare de iluminare, temperatura mai scazuta in far, putere mai mica absorbita (35w fata de 55w halogen), durata de viata mai mare a becului.
    dezavantajele sunt 2.
    1. necesita o sticla a farului foarte curata pentru o lumina buna(de aici faptul ca toate farurile dotate cu xenon din fabrica au si instalatie de sparale a sticlei)
    2. lupa pentru concentrarea luminii emise. in lipsa acesteia, lumina iese din far dispersata, deci sunt sanse sa deranjeze, mai ales daca nu sunt reglate bine. folositi corespunzator potentiometrul din bord.
    acum, xenonul din fabrica vine cu functia "auto-levelling" care ajusteaza farul pe verticala in functie de informatiile transmise de un senzor instalat pe puntea spate (se corecteaza la accelerari-franari bruste, incarcare a portbagajului, urcare-coborare pante-rampe, etc) de aceea aceste masini nu au reglaj manual.
    atentie mare la ce cumparati din piata. 400 ron este slab calitativ, chiar daca e Philips sau Siemens. Siemens NU fabrica kituri HID (adica "xenon"). cereti garantie pentru balasturi si becuri.
    acum, garantia se pierde clar, pentru ca se intervine pe instalatia electrica a masinii. stiu, stiu, nici eu nu sunt de acord cu pierderea garantiei :)))).
    se poate face un compromis cu serviceul, in sensul ca montati la ei si faceti si reviziile tot acolo. bineinteles, este un acord tacit si oricare alt service va poate scoate din garantie instalatia electrica a luminilor!!!!!!
    dar multe batrane si cai va vor multumi, pentru ca nu le-ati lovit, vazandu-le cu 30-50 m inaintea farurilor BUNE cu halogen.
    ar mai fi de spus ca o caracteristica a becurilor cu descarcare in xenon (High Intensity Discharge - Descarcare la intensitate ridicata) este si temperatura de culoare. aceasta se masoara in K (kelvin) si trece de la rosu la albastru (2000 grade la 12000 grade). temperatura optima cred ca este pe la 6000 grade K, alb de zi, 8000 duce spre albastru iar 4000 spre galbui. din fabrica este 4500-5500 K.
    Succes si scrieti aici pareri sau rezolvari, mai ales partea cu pastrarea garantiei. fapte, daca se poate, nu din auzite.
    G.
  • multumesc de lamuriri geolik, cu garantia urmeaza sa ma informez la dealer( AutoGrup C-ta in cazul meu ) tot acolo o sa intreb si de montaj+ manopera in cazul in care au ei kit-uri sau il procur eu pe al meu, o sa revin cu detalii.
  • cu placere, keep in touch!
    cred ca mai bine il iei tu si il aduci la ei. pe raftul lor s-ar putea sa aiba un pret cu 60% mai mare.
    G.
  • Poti apela la o solutie de compromis foarte favorabila dpdv al pretului, schimbarea becurilor stock cu unele mult mai performante, gen Philips XtremePower. Eu asa am facut si pot sa zic ca sunt foarte multumit. Daca vrei poti sa compari sunandu-ma la 0740.112625, sunt si eu din C-ta.
    Nu-ti recomand Xenon-ul daca nu ai instalatia de spalare a farurilor. Pe timp ploios este cam ineficient. Conform noilor norme CE, orice masina dotata din fabrica cu Xenon are obligatoriu si instalatia de spalare.
    Cei care si-au montat after-market pot sa confirme cele spuse de mine.........sau sa infirme.
  • Un link pentru cei interesati de becuri Phillips :

In caz ca nu merge, da-ti cautare pe aspad.ro, magazin on-line.
  • am eu x-treme power!
    de exceptie. sunt foarte multumit. excelenta iluminare in fata si lateral!
    recomand!
    G.
  • pot confirma si eu ca aceste h4 xtreme power sunt bune.multe babe si carute au scapat intregi datorita becurilor vb lui geolik.
  • ce fel de becuri sunt cele stock?
  • osram ,sau ce anume te intereseaza?
  • Da, Osram clasice. Schimbati-le si nu veti regreta. H4 faza scurta-lunga si H3 proiectoare.
  • geolik.... tre` sa te corectez....acei senzori sunt la rotile din fata,pt ca masina cand o incarci se ridica partea din fatza a masinii si de aici automat reglajul farurilor, iti spun asta pt ca eu am xenon din fabrica si mi-a explicat un mecanic de la reprezentanta cum sta treaba cu reglajul automat al farurilor si mi-a aratat si acei senzori care la o SOT fara xenon nu se ragasesc ;)
  • @boy_devil. ai dreptate. si pe fata si pe spate sunt senzori, desi la octavia I erau numai pe spate, am avut eu!!!
    nu conteaza care parte se ridica, ele sunt complementare (cand spatele se ridica, fata coboara, si invers!). deci, "este " niste senzori pe punti care dau informatii lui Sf. ECU, acesta transmitand unor servo-motorase din far sa ajusteze unghiul de iluminare.
    G.
  • Si cum ziceai ca ti`ai montat instalatia aia de spalat faruri ?
    Nu de alta ..vreau si eu .. .
    Detaliiii ... ! :)
  • eu am comandat-o odata cu masina. cred ca e foarte costisitor sa pui after sale. alta bara, circuite de cablu, senzori, duze...
    G.
  • he he he.... de ce alta bara geolik ??? se fac gauri in bara care o ai deja pe masina ;) mai greu e cu instalatia de spalare care e legata la maneta stergatorului.... munca grea... vorba aia " ce-i din fabrica e Sfant" ;)
  • mda, merge si asa....dar parca nu m-as apuca sa gauresc masina "in garantie". legatul la maneta este lucrul cel mai usor, conductele sunt mai greu de tras si pozat prin compartimentul motor. sunt unele lucruri pe care nu mai merita sa le pui dupa ce ai ridicat masina. dar sa nu deviem de la xenon.
    eu consider topicul inchis (s-au scris destule informatii), lansez insa intrebarea "are cineva xenon in faruri fara lupa?" . sunt curios cum iese lumina. se imprastie tare?
    G.
  • pai....faza e ca nu gauresti tu spoilerul.... si oricum daca vrei sa iti pui xenon si masina e in garantie la reprezentanta tre` sa te duci.... so... care ar fi problema ??? si cum crezi tu ca e asa usor de legat la acea maneta.... iti zic sigur ca e multa munca... si nu cred ca o sa se riste cineva avand in vedere pretul pieselor + montajul ;)
  • eu am si lumina este imprastiata exact la fel ca la becurile obisnuite,doar ca este alb-albastruie am de 6000 k,este mai puternica ca becurile obisnuite si sint multumit de ele
  • sarumana antonio.
    ii orbesti pe cei de pe contrasens? tot la 6000 K ma gandesc si eu.
    G.
  • sal, inca nu am reusit sa ajung la reprezentanta pentru revizie am fost programat pentru miine 10.09.08,am sa intreb de instalatia de xenon si spalare far la dealer sa vad cit face after sale (pret+manopera).Pentru roberto69 la aceste becuri te referi mai exact : http://philips-shop.ro/details/BECFARH4X-TREMEPOWERblister2buc-7268.htm ??? multumesc tuturor pentru sfaturi ..... keep on.....
  • nu stiu cat ii orbesc,e drept ca unii mai fac flashuri,dar in fata becului au paharutul acela care nu da voie luminii sa se imprastie.cred ca este doar efectul de bec mai puternic.
  • Salutare tuturor, am fost la revizie de 15000 si am aflat intre timp cum e faza cu xenoanele la dealer(AG C-ta).E jale ,citez mesajul dat de consultantul lor de piese de schimb ca sa vedeti si voi:

To protect your privacy, Yahoo! Mail has blocked remote images in this message. Show Images - Options
    Flag this message
    Solicitare AutoGrup
    Friday, September 19, 2008 9:53 AM
    From:
    "Ovidiu Gherasim"
    Add sender to Contacts
    To:
    "catt_in@yahoo.com"

Un kit senzori parcare v-ar costa cu tot cu montaj 370 RON (timp lucru cam 4 ore, deci cu o programare in prealabil cam cu 7 zile inainte-se poate face telephonic programarea).Dupa fabricarea autoturismului nu se mai poate adauga aceasta optiune(referitor la faruri cu XENON)

Ovidiu GHERASIM

Consilier piese de schimb si accesorii Skoda

AutoGrup Constanta

Mobile :

+40-722-512.302

Office:

+40-241-543.030

+40-372-413.784

E- mail:

ovidiu.gherasim@autogrup.ro

Website:

http://www.autogrup.ro

Simply Clever

__________ Information from ESET NOD32 Antivirus, version of virus signature database 3453 (20080918) __________

The message was checked by ESET NOD32 Antivirus.

http://www.eset.com
  • Sa dai cu basca-n caini si alta nu ,frateeeee in ce tara traim.
  • @catt_in: noi vorbeam de kituri xenon de pe piata, nu originale skoda. este logic sa nu se mai poata pune instalatie originala after sale. plus ca ar costa foarte mult. (citeste postul pe la inceput, exista detalii)
    G.
  • catt_in daca inca nu ai citit forumul iti reamintim ca aici nu facem reclama dealerilor. poti aminti de ei si zona unde au showroom-ul(oras). fara nume, adrese, numere de telefon.
  • are cineva xenon in proiectoare??
  • Eu unul am.
  • si cand e ceata,isi mai fac treaba proiectoarele? stiu ca proiectoarele trebuie sa faca lumina putin galbuie ca sa patrunda prin ceatza!
  • Sincer sa fiu de cand le-am montat nu am prins deloc ceata.
  • aham.... sunt curios la prima ceata care o prinzi cum o sa fie,hai cu ceata :D !!
  • Am avut masina in service (m-a lovit 1 si am avut bara spate de vopsit) si cu ocazia asta am intrebat si cat costa instalatia de xenon, iar inginerul de service mi-a spus ca nu se merita ca un far original costa 35 de milioane. Deci 70 mil farurile plus senzorii de autoleveling+montaj=nu se merita ca nu e mercedes!

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!