Nelamuriri asupra unor dotari optionale.
  • Buna ziua. Sunt nou pe acest forum si ma bucur ca am gasit un astfel de site pentru ca intentionez sa imi achizitionez in viitorul apropiat o SOT Sport 1.9 TDI - 101 CP si sunt convins ca aici voi gasi informatii de calitate. Dotarile optionale pe care am de gand sa le aleg sunt urmatoarele: Climatronic, ESP, Pachet drumuri grele. Am totusi cateva nelamuriri asupra unor dotari optionale si a-si fi incantat daca m-ar putea ajuta cineva.

1. Optiunea "4 difuzoare suplimentare" - 59 EURO. Cat de mari sunt aceste difuzoare? Daca nu optez pentru ele am totusi incintele in care ar trebuie sa fie montate? Din punctul vostru de vedere, merita aleasa aceasta optiune?
    2. Optiunea "Geamuri electrice fata / spate" - 175 EURO. Daca nu aleg aceasta optiune, inseamna ca nu am deloc geamuri electrice? Nici macar pe fata? Daca a-si avea totusi din dotarile standard macar geamuri electrice fata, care ar fi justificarea celor 175 EURO pentru geamurile electrice de pe spate?
    3. Optiunea "Inchidere centralizata cu telecomanda" - 107 EURO. Daca nu aleg aceasta optiune inseamna ca atunci cand imi iau in primire masina voi primi o cheie pe care va trebui sa o bag in usa pentru a deschide masina?
    4. Optiunea "Tempomat" - 132 EURO. O are cineva? Isi merita banii?

Va multumesc anticipat pentru raspunsurile pe care sper ca le voi primi de la voi !
  • in rest ai de toate?
    1.la difuzoare macar ai cablurile si poti schimba difurile
    2.geamurile fata/spate electrice merg cu toate ca cele de pe spate nu prea le fol multi ca fac zgomot in mers( vajaie)
    3.tempomat este bun dar este oare pe bordul cu maxi dot?
  • completez la 3. - este benefic pe drumuri lungi.
  • 1 -> ... 4 difuroare ... 2 de 13 inchi pe spate + 2 tweetere in usi spate !!!
    2 -> Daca nu iti iei optiunea asta ... nu ... nu o sa ai geamuri electrice nici pe fatza nici pe spate ... batrana manivela !!!
    3 -> Inchidere centralizata cu telecomanda inseamna ca inchiderea o sa o ai pe o cheie tip briceag ... gen VolksWagen Passat ... daca nu iti iei optiunea ... o sa ai ichidere centralizata ... dar din butucul de deschidere a usilor de la usa soferului !!!
    4 -> Pilot automat ... setezi viteza care vrei sa o mentina constant masina ... folositoarea pe autostrada si la drumuri lungi !!!

Ma bucur daca am putut fi de ajutor ... !!!
  • la 1 -> ... scuze ... sunt de 13 centrimetri ... scuze scuze scuze !!! nu de 13 inchi !!!!
  • 1.Eu le-am pus si e diferenta fata de cele standard.
    2. Poti alege doar geamuri electrice fata ceea ce este chiar de bun simt la o masina noua.
    3. Iti recomand sa alegi aceasta optiune chiar si numai pt. cheia briceag. Poti sa pui ulterior alarma cu inchidere din telecomanda dar cheia va ramane cea clasica si vei avea telecomanda de la alarma prin care incui masina. Cel mai comod ar fi sa iei si alarma din fabrica si atunci nu vei mai avea nevoie de nimic suplimentar dar alarma din fabrica lasa de dorit. E f.simpla si nu prea are multe optiuni. Eu tot intreb in stanga si in dreapta daca se poate seta sa sa inchida geamurile odata cu incuierea masinii din telecomanda dar se pare ca alarma din fabrica nu face asa ceva.
    4. Tempomatul merita banii, dupa parerea mea. Mai ales la drumuri lungi este excelent, il cuplezi si stai in masina ca in fotoliu.
  • Homerr, te inseli, alarma din fabrica permite inchiderea geamurilor la cuplare. Tot ce trebuie sa faci este o setare cu VAG-ul. Deasemenea poti seta blocarea usilor la depasirea vitezei de 15km/h. Succes.
    Pentru Ursan:
    1. aceasta optiune merita aleasa chiar numai pentru faptul ca scapi de cablarea ulterioara in cazul ca vei schimba dif-urile spate cu ceva mai performant.
    2. SOT Sport are geamuri electrice fata in dotarea standard. Cele pe spate sunt optionale.
    3. alege inchiderea centralizata cu cheia tip briceag, nu vei regreta .
    4. tempomatul este foarte bun la drumurile lungi. Poti sa-l montezi si ulterior.
  • Multumesc mult pentru sfaturi! Se pare ca acum imi voi alege si cele 4 difuzoare si inchiderea centralizata cu telecomanda.
  • Nu uita de suportul lombar la scaunele fata, o sa-mi multumesti.
  • E chiar asa important suportul lombar? Se simte o mare diferenta la condus?
  • salutare.
    eu le am pe toate cele 4 mentionate de tine, deci iti raspund in cunostinta de cauza.
    1. este diferenta de calitate a sunetului fata de cele 4 (portiera fata) celelalte 4 inseamna 2 tweeter-e pe portiera spate si 2 incinte acustice cu 2 cai pe hayon sub luneta. merita pretul. in plus, asa cum s-a mai spus, ai trase cablurile, daca te gandesti sa le schimbi.
    2. geamurile electrice spate sunt o chestiune de gust, dau bine la revanzare, sunt confortabile daca ai copii mici (le blochezi, nu mai ai grija lor, le inchizi de la tine de pe manerul usii daca e cazul). nu zic sa le iei, dar optiunea pe care o citezi tu se refera cand deja ai optat pentru g e fata. asta e suplimentul pentru g e spate.
    3. este un "must have". cam nedrept pentru skoda sa ceara bani pentru asta, dar ma rog. deci, nu iei asta, vei avea o cheie normala si centralizata din butuc. nu se mai poate monta ulterior.
    4. face si ultimul banut. confortabil 100 %.
    G.
  • Utilitatea suportului lombar o vei simti din plin la drumurile lungi.
  • ei bine, revin cu o completare.
    din luna august, geamurile electrice fata echipeaza standard SOT !
    asa da, am intrat in randul lumii!
    deci diferenta este pentru geamurile spate, nu mai trebuie sa optezi pentru g e fata!
    G.
  • Oricum la SOT Sport avea geamurile electrice fata de serie.
  • Dap, acum are si SOT!
    G.
  • Eu iti recomand cotiera, nush daca e standard la SOT Sport. la cealalta nu e sigur. si mai important e Stergatorul de luneta. Iar alta dotare buna iarna este incalzirea in scaune, eu am asa ceva, si imi place f. mult,acum depinde de tine.....
  • ptr. ursan daca te-ai hotarat bine daca nu mai studiaza oferta de dotari mai ales ca sunt unele chiar f. scumpe after mai ales ca sunt si utile . spor
  • Multumesc frumos pentru sfaturi. Inca ma mai joc in configurator !
  • Nu stiam pe ce topic sa scriu, asa ca scriu pe acesta (sper sa fie ok). Stiu pe cineva care vrea sa isi cumpere o masina noua si s-a gandit la SOT. Care credeti ca ar fi varianta de motorizare cea mai potrivita si dotarile optionale pe care ar trebui neaparat sa si le aleaga?! Precizez ca trebuie sa se incadreze intr-un buget cat mai mic! Deci numai strictul necesar. Si inca ceva: se poate negocia cu dealerii in sensul ca sa ofere unele optiuni gratuite (radio-mp3, covorase, etc). Daca merg eu cu el (la reprezentanta de unde mi-am luat skodita noua anul trecut) am putea obtine ceva avantaje in plus?
  • pai...motorizare 1.9 TDI cu dotarile suplimentare:

- airbag-uri laterale
    - climatronic
    - esp
    - pachet drumuri grele

maxim 14.500Euro.
  • cd playerul este oferit cadou,covorasele poate ai bafta sa nu le platesti.
  • @bn64and: din pacate iese la vreo 16.000 euro varianta pe care mi-ai dat-o tu...
  • vezi ca este si o reducere de 714euro parca la motorizarea 1 9 tdi.sau doar pt octavia 2?nu sunt sigur.
  • @cog1983: pai cred ca iese atata din cauza ca la unele optiuni, sunt incluse si altele suplimentare....eu am dat esentialul....poti face o configuratie gratis si la dealer si o sa-ti spuna el ce este in plus, daca este.

@little_byg: nu....stiu reclama....zice "pentru orice model Octavia 1.9 TDI"...shi apare dupa aceea Octavia Trend (2) si Octavia Tour
  • optionalele puse de bn64and costa cam peste 1000 euro.acum depinde ce ai vrea si tu.macar esp pachet drumuri si in rest mai vezi si tu sa te incadrezi.
  • Tot e 15300 cu tot cu reducere... Clima e necesara? Nu mai bine isi pune alarma?
  • pachetul drumuri grele(PDG), se poate pune dupa, daca simte prietenul tau ca are nevoie, dar airbag-urile laterale si climatronicul cu ESP-ul, mai ales, te costa jumate cat masina sa le pui dupa.
  • depinde de om daca crede ca nu se merita climatronicul...
  • nu e necesara dc nu are pretentii.alarma o poate monta aftermarket
  • ce se pune din fabrica e sfant.
  • Eu ma gandeam la ceva de genul:
    1.6 benzina
    +airbaguri laterale
    +alarma
    +climatronic
    +ESP
    +geamuri electrice fata/spate (cand am cumparat-o eu se puteau pune numai pe fata, acum vad ca nu mai este optiunea...)
    +inchidere centralizata (vine cu alarma obligatoriu)
    +pachet drumuri grele
    +stergator luneta
    +Suport lombar si reglaj pe inaltime scaune fata (vine cu airbagurile)
    +culoare metalizata
    -----------
    15.266 euro cu tva cu tot
    La ce as putea renunta (ce se poate pune dupa)?
  • daca nu te gandesti la bani alege 1.6 dar asteapta te la un consum de cel putin 12%.in oras.ma refer la banii de carburant
  • Am 1.6 pe benzina si consumul mediu de cand am luat-o e de aproximativ 8,3 asta avand in vedere ca din 20.000 km am facut vreo 3-4000 in afara orasului, restul tot prin centru. De unde 12%?!? Ca n-am scos atat nici macar cand am stat vreo 2 ore blocata in trafic...
  • inseamna ca ai avut noroc,poate generatiile mai vechi de 1.6 au fost altfel.multi se plang de consum mai ales in localitate.la consum ma refer la cel strict in oras nu si cel de afara.
  • era mai bine daca specificai exact suma...
    observ ca persoana vrea sa traga de fiece banut. Il va costa mai mult daca va pune dupa.
    daca e musai (din cauza bugetului) , as renunta, (din ce-ai specificat tu) la :
    1.culoarea metalizata 2. stergatorul lunetei (io n-am si n-am simtit nevoia) 3.reglajul scaunelor (am , dar nu muream fara) si daca tot nu ajunge, 4.airbagurile laterale (stiu persoane carora nu li s-a deschis) , si ATAT.
    dar e alegerea fiecaruia...
  • stergatorul spate nu-i de renuntat la el...sa vezi cand ploua sau ninge ce mat se face geamul fara stergator. Si SOT e cam mare la dat cu spatele sau la intors !
  • dap, e posibil... io am senzori pe spate si nu prea ma ingrijoreaza partea asta, deci n-am sesizat inconvenientul...
  • @gnomus - airbag-urile laterale persoanelor carora nu li s-au deschis, inseamna ca nu aveau centura pusa.
  • da.corect.asa stiu si eu.cica daca nu ai centura pusa nu iti sare airbag-ul...cam ciudata decizia asta
  • nu e chiar ciudata decizia...la viteze de peste 60km/h daca nu ai centura pusa si sar airbag-urile ai sanse foarte mari sa-ti rupi gatul...sau intamplat numeroase cazuri de genu asta pt ca inainte nu era implementat sistemul asta de corelare intre centura de siguranta si airbag
  • eu zic sa terminam cu off-topic-ul :)
  • @little byg oferta este valabila doar ptr 1.9 TDI la SOT si mai este valabila doar ptr modele de stoc. care au pe ele PDG si stergator luneta. daca doresti sa comanzi masina nu poti beneficia de reducere.
    ce pot recomanda:
    filtru de aer fresh care este moca
    cotiera 129 euro
    elemente decorative metallic line..ptr cei care le stiu..schimba total aspectul bordului si isi merita cei 46 eur
    4 difuzoare---macar ptr fire 70 eur
    tempomat(pilot automat)..este miere mai ales ptr cei care merg pe autostrazi (2 la numar la noi :) ) 157 euro...care se poate monta si aftermarket si nu costa mult.
    telecomanda ptr inchiderea centralizata - ptr cei comozi merita 127 euro
    ToTAl(+cul metalizata) = 14986
  • ms ryan de precizari .chestia aceea nu o stiam

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!