Cele mai "injositoare" drumuri!
  • Am deschis acesta discutie deoarece cred ca toti suntem afectati in foarte mare masura de calitatea foarte proasta a soselelor!
    Propun sa facem un top cu fotografii si video chiar, care sa cuprinda cele mai "injositoare" sosele pe care am circulat, ce ne macina in fiecare zi nervii si banii.
    Am mers pe multe drumuri proaste, dar cel mai distrus dintre toate cred ca este soseaua dintre Slobozia si Drajna (legatura cu Autostrada Soarelui) cu o lungime de vreo 15 Km si pe care se lucreaza de cativa ani. Asfalt turnat abia asta toamna, pe vreo 2 Km, are niste gauri in care sta cainele ascuns si pe care ieri il plombau a 2-a oara. Restul de kilometri este acoperit cu piatra de cale ferata (cel putin asa seamana) absolut odios..., am numarat eu vreo 14 cauciucuri distruse pe marginea drumului, pe care nu se poate circula cu mai mult de 20-30 Km/ora! Cine a mers pe acolo poate sa-mi confirme si am sa pun si poze curand!
  • felicitari pentru acest topic. chiar era nevoie de o parere despre rapele din romania zise strazi si mai nou autostrazi. ma inclin, inca o data felicitari pentru idee.
  • pai injositoare sunt toate drumurile, ca sa nu mai vorbim de autostrazile care sunt de ani buni tot in stadiul de inceput...
  • Salut! Am nevoie de un sfat. Vreau sa stiu si eu cu e drumul intre Gheorgheni si Praid? Ultima oara cand am fost (acum cativa ani) era dezastru. Vreau sa ajung la Tg. Mures pe traseul acesta si nu stiu la ce sa ma astept. Multumesc!
  • drumuri mizerabile pe care am fost in ultimul timp: targoviste-sinaia, predeal-paraul rece-rasnov si drumul spre manastirea pasarea (cozieni, sau cum se numeste comuna).
  • ala dintre targoviste si sinaia este cat de cat acceptabil!
  • mie mi s-a rupt inima de biata pupaza... :D
  • lasa, sa mergi de la ploiesti la targoviste, acolo sa vezi rupere de suflet!
  • @cosmin. De la praid la tg.mures e bunicel, l-au mai reparat astia, dar gheorgheni praid, nu pot sa-ti spun...
  • cosmin, drumul de la iesirea din Gheorghieni prin Praid pana la Tg Mures este chiar bun, s-a turnat covor acum 4 ani cred si inca se mentine bine.

Tot am interveni...Bicaz-Lacul Rosu-Gheorghieni de kkt...pana la Sovata am facut cam 3 ore jumate adica 130 de km( ceva de genul asta).
  • Mi-am adus aminte ca saptamana trecuta am fost la Brasaov (prin Oituz) si am redescoperit soseaua dintre Adjud si Onesti, oribil... e distrusa de cand o stiu, noroc ca nu eram cu masina mea ca altfel o luam pe jos!
  • DN1A (soseaua pt camioane paralela cu DN1) Ploiesti - Bucuresti - cel mai circulat tronson din Romania de camioane (care platesc cel mai mult la carburant, vinieta etc)
    Hitler (nu e un ex bun pt mine aceasta persoana) in anii 40 facea austostrada iar noi in 2008 facem alegeri pt gusteri. Din pacate natia noastra nu avanseaza ci regreseaza. (tindem spre a ne declara singuri in public ca fiind retarzi)
    Cand altii fac infrastructuri, locuinte, masini serioase si multe altele noi stam pe sub poduri si ne curg balele cand privim la televizor cu tembelism tot felul de personaje soiase, care cica ar fi persoane publice, si ca ar fi un ex pt noi. Si noi toleram, toleram, toleram
    Si ca sa nu fiu acuzatorul ma declar eu insumi pe acest forum public ca fiind un mare retard pt ca de multe ori tolerez ipocrizia.
    Respect tuturor

PS Apropo alaltaieri s-a scumpit din nou benzina si urmeaza si motorina si nimeni nu zice nimic (doar toleram)
    O fi vreo telenovela cu tigani la televizor? :D
  • eu nu as tolera nimic din ce zici tu dar nu prea ai ce sa le faci. am sa fac niste poze sa va arat cum arata soseaua nicolina pe care circula atatea sute de masini in fiecare zi. sau cum arata canalele de pe carosabil in IS.
  • Pai la asta ma refeream cand spuneam ca toate drumurile sunt injositoare. Pe cele "curate" de gropi mergi incet ca sunt supraaglomerate(intre Azuga si Ploiesti, drumul e ok dar faci in weekend 5 ore). Si inca ceva, de curand au turnat astia de la rovigneta covor asfaltic prin zona mea(unde inainte nu puteai sa mergi mai mult de 30); la vreo saptamana au inceput sa stea la panda cu radar-ul ca acum poti sa depasesti 60...asta nu vi se pare injositor?
  • militienii au ceva genetic. in perioada sarbatorilor de paste si craciun sunt atrasi de carosabil. in aceasta perioada radarul inseamna miel sau porc. nu vom scapa de asta niciodata. iar despre misiunile lor si parcarea iregulamentara pe locurile destinate persoanelor cu handicap sau altfel de exemple, sincer nu se merita sa discutam. in curand voi lansa un nou site: www.vandproshti.ro , si acolo va veti putea desfasura si delecta si cu astfel de probleme.
  • eu as face o campanie sa stau o seara intreaga pe marginea drumului inaintea radarului si sa le fac semne la oameni sa incetineasca. este o marlanie totala. sa spui ca previi viteza si ca este actiune impotriva vitezomanilor dar dai amenda celor care merg cu 60-62 kmh care poate fi doar o eroare de bord sau de radar. sincer consider ca politistii au iesit la produs in aceasta perioada. sa stai la 1 noaptea si sa dai amenzi pt 62 mi se pare aberant. cam totul e aberant pana la urma in tara asta.

sa ma scuze colegii mei care lucreaza in domeniu da e prea tare
    I: Ce face un politist care a castigat un miliard la loto?
    R: Isi cumpara o intersectie si se privatizeaza...
  • Drumul Toplita - Reghin e jale - mai mult de treapta a doua nu merita ca-ti strici toate cele!
    btw: Pentru ce platim rovignetele alea?
  • stie cineva cum e drumul spre borsa? venind dinspre suceava ,vatra dornei..etc..eventual si valea bistritei..
  • bun bancul, din pacate militienii nu. astept ziua cand o sa se inmulteasca neuronii.
  • @andrei_1970 asta-vara am fost pe drumul ala, e destul de prost, mai ales ca se si lucra pe vreo 3-4 portiuni. dar zona e frumoasa si merita.
  • Avrig (Sibiu)-Fagaras: drum in largire de 2 ani... si va mai dura: semafoare multe, portiuni de drum prost, muncitori care stau la umbra etc.
  • Alt drum praf: Slobozia - intersectia cu vechiul drum de Constanta - Calarasi.

Alt drum tandari: Suceava - Bistrita - Baia Mare.

Si totusi detasat conduce: Ploiesti - Targoviste
  • Alt drum tandari: Suceava - Bistrita - Baia Mare.

Si totusi detasat conduce: Ploiesti - Targoviste
  • Si totusi detasat conduce: Ploiesti - Targoviste
  • @andrei_1970 - apropoo de drumul de la suceava - vatra dornei , nu te sfatuiesc sa-l tranzitezi.Era si asa un drum foarte rau dar acuma de 2 ani se lucreaza dar la consolidari , poduri si versanti, in nici un caz la suprafata carosabila.
    Poate peste 1 an o sa fie super dar pana atunci jaleeeee.
    singura portiune care este intradevar super este Bistrita - Piatra Fantanele 37 Km autobanda daca nu ar fi plina de carute cu lemn si satenii care nu au trotuare deci folosesc carosabilul pe post de trotuar.
    nu te sfatuiesc sa incerci. anul trecut am rupt masina pe acolo si de la jumatate preferam o platforma sa ma treaca zonapana la piatra fantanele
    de la Bistrita - Nasaud - Borsa este acceptabil.
  • referitor la drumuri proaste sa stiti ca toate drumurile care pleaca din bistrita sunt jalnice
    bistrita- gherla - un drum care pune masina la incercare - locul 2 fata de cel spre vatra dornei
    bistrita - Tg.mures - locul 3
  • Clar pe primele locuri este Ploiesti - Targoviste chiar spre Gaesti, dar conduce Slobozia - Drajna, saptamana trecuta am fost nevoit sa trec iarasi pe acolo si am preferat sa fac vreo 7-8 Km pe drumul de maidan de langa sosea!
  • Sibiu-Fagaras-Brasov (vreo 30 de semafoare)
    centura Ploiesti (2 semafoare)
    Iesirea de pe Autostrada 1 spre Bascov (40 minute pentru 200 metri...)
    Valea Oltului (2-3 semafoare)
    Atentie! radare fixe in Judetul Vilcea in 5 localitati (Pitesti-Vilcea-Sibiu)
  • Daca veniti la BT...nu avetzi drumuri bune...toate sunt distruse,cu toate ca au fost "reparate"asta primavara.Sunt circulabile insa dupa aia o sa gasesc o multime de Commenturi pe la Topicul ala cu "tot felu de sunete ciudate".Suceava...la fel daca vrei sa mergi la munte...il repara:semafoare,unde au turnat asfalt ai "borduri"....dak o continui spre Cluj...la fel. Drumurile noastre sunt FENOMENAL DE PROASTE.

Sa le multumim ALESILOR nostri....la mai mare.
  • eu am fost la BT acum un an.soseaua supertare de la ploiesti pana la tg frumos,apoi dela tg frumos la botosani (77km)acceptabil.sa mergi pe ploiesti-targoviste-gaesti sa vezi aici capcane si sa vezi ce rupi masina.
  • Ieri am fost pe TransFagarasan , Drumul Brasov - Sibiu este inca in reparatie sunt ceva semafoare dar rezultatele sun promitatoare fiind cateva tronsoane bune. Apoi la Arpas o cotim la stanga si incepem sa urcam toate bune, peisajul de vis ajungem sus , trecem prin tunel si ne gandim sa coboram la Vidraru. PROASTA ALEGERE E VARZA DRUMUL gropi ,gropite denivelari si pe deasupra multi prosti care fac raliu prin gauri
    De asemenea Buzau - Slobozia e praf. a fost turnat beton acu vreo 10 ani dar parca e pus cu mistria si in zonele unde nu e beton drumul a fost distrus de camioane.
    Un drum bun este Brasov- Siriu- Buzau(pana al intrarea in oras, ca in interior arata ca dupa bombardament)
    Pesaje frumoase, viraje super. mai are cateva portiuni in lucru dar e ok
  • Eu sunt din Targoviste,si in opinia mea conducator detasat este Targoviste-Ploiesti,dar nici cu Targoviste-Gaesti nu mi-e rusine...
  • In 12 oct. am fost pe ruta: Copsa Mica - Teius. Sunt 5 treceri la nivel cu calea ferata (am prins 2 bariere). Pe portiuni din drum se lucreaza. Drumul e cu denivelari, placi din beton etc. Am mai fost pe la sfirsitul lunii august, si nu am observat nici o imbunatatire. De fiecare data am prins ceata. NU-l recomand!, desi e un drum putin circulat.
  • Drumul vinului pe portiunea Blaj-Tarnaveni e in constructie dar e aproape gata, vis-a-vis de ce a scris Claudiu. Ultima data(in primavara) era groaznic.
    ps. Cand mai treci prin BJ mai da un claxon!

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!