Este Skoda Octavia Tour masina care face in continuare istoria in vanzari?
  • Va invitam sa va spuneti parerile despre ce credeti voi la momentul actual in ceea ce priveste valoarea in timp si rolul pe care il joaca in continuare in vanzarile companiei. Este Octavia Tour cea mai bine vanduta masina ? Ce credeti despre faptul ca se produce in masa in continuare in paralel cu Noua Octavia ?
  • Daca stiu eu bine, Octavia Tour 1.9 tdi e undeva la 15.000 cu vopsea cu tot si cu dotari destul de consistente. Iti dai seama ca-i e greu omul sa se hotarasca. Ce fac: iau noua Octavia cu 0 dotari sau iau Octavia Tour care e si recunoscuta ca masina buna si cu ceva dotari???

Raspunsul e evident si se reflecta si in vanzari, Octavia Tour fiind cea mai vanduta Skoda.
  • da, dar ca sa ajunga la pretul asta au scos unele elemente de pe octavia 1: cotiera spate, al 2 lea bec portbagaj, claxonul bitonal, inelul luminos din jurul brichetei, suportul de pahare dintre scaune, luminile la usile spate (nu stiu sigur daca skoda octavia 1 avea), ca sa alegi din fabrica xenoane trebuie sa-ti mai iei o gramada de alte optionale, nu afiseaza nivelul lichidului de spalare daca nu iei spalator de faruri, si multe altele, au chelit-o rau !
    daca skoda octavia 1 nu trecea la denumirea tour si ramanea asa cum era pe vremuri, cu diverse niveluri de echipare, diverse optionale cred ca era un concurent serios pentru skoda octavia II, deh, marketingul asta ...
  • eu am inelul luminos. ca s-au scos e drept dar in ceea ce priveste denumirea ai perfecta dreptate. E cam sec acum dar ce sa faci nu noi decidem.
  • ai inelul luminos? ala verde? ai skoda tour? a! am uitat sa mai spun ca au mai scos si becurile din usile fata jos, acum sunt niste elemente reflectorizante.
  • nu frate am becuri am tot, nu stiu ce tot zici tu acolo, la portiere fatza spate, am sa ma duc la showroom sa vad si eu daca nu mai sunt in dotarile standard ce spui tu.
    f straniu intr-adevar
  • Daca pt niste becuri nu ia lumea Octavia Tour....e de rau :)
  • asa e, ce treaba au becurile, masina fratilor e super tare, nu prea ma intereseaza incalzire in scaun, ma intereseaza sa ma bucur de o masina fiabila care sa ruleze bine si cred ca am asa ceva. Si voi la fel.
  • sunt multumit de masina, nu m-am uitat la becuri cand am luat-o dar mi se pare de 2 lei (ca sa nu zic altfel) cand o firma ca skoda sa scoata niste x de becuri de pe masina ca s-o vanda mai ieftin. cat sa coste un bec in portbagaj? sau un inel luminos pt bricheta? in bricheta mai bagi tot felul de aparatae (radar, incarcator, etc, noaptea tre sa trag pe dreapta ca sa vad unde e bricheta. si de ce trebuia sa scoata cotiera spate? daca am bautura in masina trebuie sa mi-o tina nevasta-mea ca au scos si suportul de pahare dintre scaune. pana si un cielo de 11 ani are indicare in bord pt lichidul de spalare.
    masina e tare. imi plac liniile clasice, eu sunt mai conservator, dar la 500 km am fost cu ea in service, probleme la etriere, imi ploua in ea, acum am o zdrancaneala la radiator, cand dau cu usa zdrancane radiatorul, tre sa ma duc iar cu ea.
    masina imi place, v-am zis dar nu sunt de acord cu politica skoda de a transforma un model de succes, posibil mare concurent pentru skoda octavia II, intr-o troaca prin scoaterea unor elemente intalnite standard la orice masina care se respecta (potentiometru lumini, lumini in usile fata jos, claxon bitonal, inel luminos bricheta, al 2 lea bec portbagaj, cotiera spate, suport pahare).

@CUMNATU, poate tu ai o masina fiabila pentru ca ai octavia 1 dar intre octavia 1 si tour e diferenta si nu stiu daca tour-ul e tot asa fiabil ca octavia 1.
    si pe mine ma intereseaza incalzirea in scaune, fac 10 minute pana la serviciu si climatizarea nu ma ajuta, cand ajung la serv atunci baga cald. si pe frigurile astea ...
  • am octavia tour, si se incalzeste in 5 min, iti inteleg problemele, incearca pe viitor sa folosesti un limbaj mai adecvat te rog, multumesc
  • ok. imi cer scuze. am editat postul.
  • Sunt probleme care se intalmpla la orice masina. Asta e. N-ai de unde sa sti ce ei. Oricum, troaca e mult spus...eu o am 'cheala' in sensul ca am luat varianta Classic, nu avea nici macar geamuri electrice sau alte 'dotari pe care o masina care se respecta le are' si n-as putea zice asa ceva...dar fiecare cu parerea lui...
  • Vanzarile cred ca vorbesc de la sine. Pe strada vedem din ce in ce mai multe Octavii Tour. Cehii au deschis o linie de asamblare in Rusia, si productia continua cel putin pana in 2010.
    Datele vorbesc de la sine.

PS: pe langa toate astea, se anunta si un nou face-lift pentru acest model...
  • face lift?!!! nu cred dar daca este asa e binevenit!
  • nu prea cred, asa va ramane pana in 2010
  • nici eu nu prea cred. un facelift presupune costuri suplimentare ceea ce duce la cresterea pretului de vanzare ...
  • E numai buna asa cum e masinuta asta
  • ;)) buna rau
  • ahaa panamea o masina bunaaaaAA?
  • A mea e Tour, da are si inel luminos la bricheta si becuri pe portiere (fata).Chestia care m-a deranjat e ca au montat bricheta sub cotiera.Era mai bine dac-o lasau unde era la primele modele.De fiabila nu mai incape discutie.De acord cu potentiometrul de la lumini, pacat ca l-au scos.A, si-am dat 700 RON (la dealer) ca sa-mi pun claxon bitonal (ala original care era pe un ton s-a dus la o nunta!...).Mi-as fi dorit sa aiba mai multe spatii de depozitare pe langa sofer.
  • da, ai perfecta dreptate cu bricheta si claxonul. si eu am dat 1 milion jumate pe un claxon bitonal beton, ma faceam de ras cu cel vechi.
    in ce an ai cumparat tourul? cele de anul trecut au inel luminos bricheta si lumini portiera fata, cele de anul asta nu. ciudat.
  • foarte ciudat
  • Pai, primul Tour (ca am mai avut una), l-am luat in noiembrie 2004, avea si inel luminos si becuri in portiere. Pe asta noua am luat-o in decembrie 2005.Si le are si ea.De ce doua?Pai pe prima mi-a facut-o varza in parcare la 4 dimineata. Am reparat-o si-am vandut-o.Intre timp am luat-o pe astalalta.Si nu-mi pare rau!
  • Referitor la vanzari am postat un mic articol pe blog. E interesant.
  • sal!!sunt nou pe aci...vroiam sa intreb dak am o skoda din 2009 februarie si nu am becuri in fata pe portiere si ash vrea sa pun se poate??

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!