• Salut
    De cava timp am observat ca mi s-au cam tocit pneurile pe spate si acum as dori sa le schimb. Eu unul m-am gandit sa i-au un singur pneu deoarece rezerva este nefolosita si nu are rost sa ramana asa. Problema este ca masina a venit cu pneuri Dunlop SP Sport 200E indice 91V(240Km/h), pneuri care sunt destul de greu de gasit acum. Am gasit pneuri Dunlop SP Sport 200E dar cu indice 91H (210KM/h). Nu stiu daca dauneaza la ceva acest lucru, mai ales ca nu am ajuns si nu cred ca voi ajunge cu masina la nici una din cele doua viteze maxime permise
  • interesant ce zici tu tase cu tocirea anvelopelor de pe spate, eu stiu ca cele de pe fatza se rod mai repede si se mai face rocada cu cele de pe spate care se rod mai greu,iar acei indici de viteza se refera si la aderentza care o are anvelopa pe asfalt in functie de temperatura si conditiile meteo,cu cat e indice mai mare de viteza cu atat ai aderentza mai buna ;)
  • am si eu acelasi tip de cauciuc pe rezerva si a fost uzat 50 de km. daca te intereseaza pot sa ti-l dau eu. ma contactezi ca ti l-as putea trimite chiar diseara la bucuresti.
  • Am uitat sa precizez ca le-am schimbat de ceva timp, adica cele de pe spate au ajuns pe fata si invers, dar nu asta era problema. Pe mine ma interesa daca este vre-o problema sa pun pe fata doua pneuri cu indici de viteza diferiti.
  • nu zic din experienta, doar din bunul simt:
    sistemul mecanic de tractiune si directie este proiectat sa functioneze bine / perfect cu doua roti identice, cauciucuri cu indice diferit (ma refere doar la stanga - dreapta) inseamna ca au o compozitie diferita, profil diferit, aderenta diferite => nu e indicat deloc sa le amesteci ca poti strica sistemul de directie prin uzura inegala.

daca vrei sa pui 2 cauciucuri identice pe fata si alte doua pe spate dar diferite de cele din fata, nu ar trebui sa fie probleme (stiu prieteni care au facut asta destul de des) - doar sa nu fii tentat sa duci aderenta la limita! ;-)

succes
  • eu am pe fatza Dunlop de vara si pe spate goodyear...functioneaza perfect.
  • da cel mai indicat toate 4 sa fie identice daca nu 2lafel pe spate si 2 lafel pe fata dar cand zic identice aceasi marca,tip , indice de viteza , striatiile de pe anvelopa , poate si uzura lor , si altele . ca daca le pui diferit poate ca nu simti diferenta la condus sau curbe altele dar o sa apara brobleme la directie si se pot uza mai repede.
  • Ce pneuri de iarna sunt ieftine si bune (in jur de 150 ron unul) 195/165 R 15... Ma rog stiu ca ieftin si bun nu exista, dar cat de cat pe aproape de suma asta, 150 ron/buc... imi expira si RCA-ul si CASCO si sunt in pom cu banii.
    Eventual daca stie cineva de unde le pot lua din Bucuresti (si scuze daca nu e in topicul care trebuie... am cautat ceva si totusi pe asta l-am gasit!).
  • @ crs Sunt cateva firme care se ocupa cu vanzarea online de pneuri vara/ iarna la preturi bune.(unele firme au si montajul gratuit). nu trebuie sa tastezi in bara de search a google-lui: ''pneuri'' :)
    Bafta
  • Multumesc Ryan pentru promptitudine, insa astazi asta am facut!
    RCA, pneuri si CASCO, m-am interesat (crede-ma ca mananc netul de 4 ani de zile).

Si nici nu vreau sa ma pripesc, vreau mai multe idei. DAR parca m-as duce cu inima mai impacata undeva unde mi-ar recomanda un amic de aici, decat sa ma duc de capul meu... Asta e faza :)
  • ajutatima si pe mine pls am o oktavia our 2007 19 tdi axr 101 hp ..jante porto pe 16 ... 7j x 16 ET38 ....merge mam uitat pe site ..si modelul jantelelor suporta urmt cauciucuri 225/50R 16 225/45R 16 merg cauciurile pe masina mea?sau afecteaza geometria si alte chestii?si daca da ?care sunt mai bune si de ce
  • ?????????????????
  • normal ar fi 225/45/16 dar merg si celelalte
  • Normal ar fi 225/50 r16, e mai aproape ca diametru de rotile originale, nu 225/45/16.
  • GRESESTI jasson
    ia mai calculeaza odata
    normal ar fi 205/55/16
    dupa care urmeaza:215/50/16
    225/45/16
    trebuie sa scazi si din talon
  • Jasson are dreptate , mai studiaza aici:

http://www.miata.net/garage/tirecalcold.html

Compara cele 2 dimensiuni cu cele stock 205/55/R16 si ai sa te convingi.
  • deci cae are fi mai potrivit? leas vera pe cele mai comfortabile....225/45 225/50 ...215/50
  • 225/50 r16 sunt cele mai confortabile. Si nu o sa ai probleme. Acuma nu stiu daca intra pe fata 225...Cu asa anvelope o sa iti creasca putin consumul, directie mai greoaie. Mai bine ramai la 205/55 r16. Nu faci mare branza cu 225..
  • creste mult stabilitatea masinii.....de ce sa nu intre pe fata 225:(
  • Nu stiu daca creste asa mult stabilitatea. Daca urmaresti stabilitatea, i-ati arcuri sport. E posibil sa atinga, in curbe, sau sa atinga amortizoarele..dar e masina ta pana una alta...
  • am pus pe sspate 225/50 r 16 si pe fata 205/55 r 16..e ok?
  • nu e ok de loc! crezi ca astia in fabrica nu stiu ce sa puna pe masina? o sa o distrugi masina nici frinarea nu va mai fi corecta!
  • Mai mult decat OK, nu vei avea probleme.
  • eu zic ca ai sa ai,, cine imi tot sterge ce scriu aici?
  • am pus alea de 225 pe fatza de proba..ramane distanta de 1mm..fata de telescop
  • am schimbat anvelopele de iarna ( nokian w ), puse pe jantele ( 15" ) vechi, cu anvelope noi michelin w puse pe jante noi ( dezent ,16" ), si masina a inceput sa traga dreapta rau, am fost inapoi la firma(marsorom ,iesirea din bucuresti sprea a 2 , trapezului, ozana ) respectiva si am verificat rotile noi de 3 ori, am facut unghiul de fuga pe computer si degeaba , mi-au zis ca am probleme cu caseta de directie . help !
  • @leahu. Nu-i cam putin? Daca se mai incarca cu noroi, de ex. nu freaca? Mie mi se pare cam riscant...
  • e foarte riscant mai ales daca ai si drum cu gropi..pentru tara noastra supernova e perfecta!
  • Salut !eu am 225/16 si pe fata si pe spate, si merg super.Am masina de aproape 2 ani , am luat-o SH cu aceste anvelope.Nu am avut nici o problema pana acum.Bafta.
  • dar nu le ai trecute in talon? marimile?...poate ai distantiere..si nu sti,,
  • servus, anvelopele noi sunt de 205/16,fata,spate. si cu ocazia asta am alta intrebare : cand masina este sus pe masinaria respectiva ( i-mi scapa numele acum ), si invirti o roata si se invarte si cealalta la fel de tare ( avand in vedere ca masina nu are 4 x 4 , sau cardan ), inseamna ca ori cutia ori caseta sunt duse, ceea ce inseamna ca sunt un pericol ( masina ), asa ca aveti grija fratilor SOT si verificati-va masinile mai des. oricum miercuri am programare la brady si va spun ce am aflat. distantiere pt. genti normal ca au pus.
  • salut!Pt Leahu:
    1.Nu am distantiere (cred).Am dat de mai multe ori rotile jos si nu am observat nimic.Poate sa fie cumva integrate in jante...dar nu cred.Am incercat sa pun niste poze dar nu reusesc..
    Pt. tano
    2.Pai obligatoriu trebuie sa se invarta si celalta roata , daca suspenzi fata (sau o ridici pe elevator), dar numai ca in sens contrar.Din cauza diferentialului.S-au te-ai referit la alceva?Cardanul leaga trenul fata de puntea spate, doar la 4x4. Nu are legatura stanga cu dreapta.
  • ...daca ai buton de ASR/ESP, automat masina are pe ea EDS/EDL (electronic differential system/locking).....si daca o roata patineaza, la peste 2000ture roata care nu patineaza deloc primeste impulsuri secventiale si trage si ea, iar la ture mai mari trag ambele la fel.

La 4x4 trage mai mult fata, dar in cazul unei impotmoliri, daca fata patineaza mult, puterea se transmite si puntii spate, iar la ture mari trag toate 4.

Asta e in pofida cazului cum e la Dacii, trage care prinde mai usor. :)

Scuzati off-topic-ul!
  • uitati o adresa de cauciucuri la preturi bune : http://ssl.delti.com/cgi-bin/rshop.pl
  • scuze ,intrati aici: http://ssl.delti.com/cgi-bin/rshop.pl?suchen=Ordern&cart_id=23034283.139.6026&ranzahl=4&Breite=195&Quer=65&Felge=15&Speed=H&Transport=P&dsco=139&sowigan=So&Ang_pro_Seite=12&sort_by=preis
  • Preturile sunt cu adevarat bune si au "pentru toate buzunarele".
  • am si eu o intrebare,a pus cineva pe jantele de aliaj originale sot de 16 inci cauciucuri 225/55/16? daca da ,are probleme de genul sa atinga? am si PDG la masina si vreau sa pun dimensiunea asta pe masina
  • dar eu la masina mea maxim cit as putea pune?
  • pe spate merg doar,si eu am PDG
    pe fata freaca in telescop
  • care o sters topicu cu -jante-.......?....era acolo un link in care vedeai diferentele dintr cauciucuri...puteai testa diferentele....offff il mai are careva
    ?
  • si cat merge pe fata? 215/55/16?
    uite aici ptr dimensiuni http://www.miata.net/garage/tirecalcold.html sau
    http://www.bigcustomwheels.com/info_specs.jsp si aici ptr cine vrea cauciucuri
    http://ssl.delti.com/cgi-bin/rshop.pl?cart_id=56914494.139.3415&dsco=139
  • yo am pe fata 225 50 r 16 si spate 225 55 r 15 si nam treaba
  • la fel si eu 225/50/16 fata +spate. se poate vedea si in poze.si nu am nici o problema.Asa am luat masina,(sh).Dar am pachet drumuri grele.
  • radw,225/50/16 sau 225/55/16? si zici ca nu atinge telescopul pe fata?
    care este poza? cum se numeste,s-o vad si eu..
  • 165/65/15 e perfect si nici nu costa mult asa am eu pe supernova mea..recomand tuturor!
  • nici eu nam treaba..
  • poza se cheama:
    "anvelope 225/50/16 pt cine intreba daca se potrivesc..:)"
  • radw,sa inteleg ca nu merg 225/55/16? sau ai vrut tu 225/50/16 pe fata?
  • nush
    eu am vrut sa fie mai inalta pe spate
    de aia am pus 55 pe sptae si 50 pe fatza
  • 225/55/16 e posibil sa atinga...nu stiu.
    225/50/16 - asa am cumparat masina si nu am nici o problema
    Sper maine sa montez jante pe 17". :)))
  • o montat careva 205/60 r 16 pe masina?

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!