adevarat ??
  • http://www.youtube.com/watch?v=MZn-Nt3gYHg ce parere aveti?
  • in primul rand motorul diesel are un demaraj mai slab, si cred ca acea octavia era diesel, in al doilea rand probabil nici conducatorul nu a vrut sa tureze pana o crapa, in al treilea rand octavia este frumoasa are tinuta eleganta si e o masina pentru condus de placere nu pentru race, daca se vrea asa ceva exista solutii de tunning la motor. Asa era un clip cu un trabant care a luat un passat, si avea pe el motor de golf modificat la greu .
  • ....si in al 4-lea rand, daca ai sti ce are baiatul ala pe dacie nu te-ai mai intreba daca e adevarat sau nu :D.
  • poate sa aiba ideea e ca pe acest forum incercam sa purtam discutii despre o marca nu sa ne intrecem in tunninguri la motoare.
  • am facut ieri resoftare motor de la 90 de cp
    daca intereseaza pe cineva va pot tine la curent cu schimbarile pe care le observ
  • Am urmarit videoclipul in cauza si am observat ca la un moment dat imediat dupa plecare skoda s-a cam impiedicat, sa fi fost o frana de motor din cauza precipitarii soferului? Eu asa cred.
  • din cate stiu, cel cu dacia are un motor de golf ... mai multe detalii nu stiu
    daca mai dai o cautare pe youtube.com o sa mai gasesti cateva filmulete cu aceeasi dacie.
    asa ca, e de inteles
  • @razvan , cat te-a costat? si ce e schimbat?
  • Am vazut si eu filmuletul.Interesant.Da de ce mi-as pune pe o Dacie motor de Golf?!Doar ca sa-mi arat patriotismul de fatada si sa le dau flit celor cu masini de afara?Pueril...Nu prea seamana cu cei din State care pun pe un Ford T motoare Hemi (parca asa le zice) sau V 8. Parerea mea.
  • oameni plictisiti de viata care nu au ce face cu banii...parerea mea!
  • da da. Asa mai bine imbracam un trabant in catifea, era mai spectaculos decat o dacie cu nu stiu ce uzina sub capota. Sau incercari stupide de dacia golan.
  • Pai, nu stiti vorba aia: branza buna in burduf de oaie...
  • Nu trebuie motor de Golf , pt treaba asta . Doar niste reglaje din carburator!! si e normal. voi stiti ca la plecare de pe loc Trabantul taie multe masini?:D
  • pentru a bate un 1.9 TDI, scuza-ma, dar cred ca trebuie ceva mai mult decat niste reglaje din carburator...prietenii stiu de ce...
  • @lazloo am pus chipu de 2 saptamani sisunt foarte multumit! se simte o schimbare mare! parca ar avea alt motor! are in jur de 115 cp akum dar mi-a zis k se duce si la race stage 1 kare are 150 cp dar trebuieschimbate si injectoarele!
  • ma poi dacia ia putea sa aibamotor mare adika 23 litri si nam vazut deocamdata fro dacie sa faca o skoda:))
    respect allz
  • @razvan si atunci cand schimbi vitezele, le schimbi cumva la mai multe rpm? daca da, la cat?
  • @lazloo nu am fost atent la asta.. am sa ma uit de akum
  • ok, merci..spun asta pt ca am vazut octavii chipuite, la care se schimba viteza pe la 4000 si ceva
  • akum depinde de fiecare ce vrea.. k pot schimba si la 2500 si la 4500
    cane vrei sa obtii viteza schimbi la turatii mai mari oricum, nu te obliga nimeni!
  • Eu stiu ca e bine cam la 2000, la 4000 deja e f turat motorul.
  • dar atunci cand te intreci cu alta masina si vrei putere o mai pisti oleaca chiar asa foarte turata!
  • normal , sa vezi ce o pisti cand intri in depasire si vine altul mai repede decat te asteptai din fata:))))))))))
  • sunt strazi cu 2-3 benzi si nu tre sa iesi pe contrasens neaparat plus k sunt si strazi mai izolate pe unde incerci viteza maxima la masina
  • stai ca mi-a venit idee de topic
  • uite..cam la asta m-am referit http://www.youtube.com/watch?v=s0-l21rH6U8&feature=related
  • in legatura cu SGM: dacia aia avea motor de renault care dezvolta in jur de 180cp...+ ca este mai usoara
    skodita ori era 1,6mpi ori 1.9 tdi de 90cp...oricum finalul a fost strans..cam 1metru

in legatura cu clipul precedent: l-am mai vazut mai demult...m-am uitat la comment-uri si este resoftata/chip-uita..nu mai stiu sigur

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!