DE CE OCTAVIA ?...un sfat de la cei cu experientza...
  • Buna tuturor pasionatilor de Skoda...dar mai cu seama celor de OCTAVIA tour.Ma numesc Claudiu si sunt dinTM.
    Trebuie sa precizez de la inceput ca poate locul meu nu e potrivit in acest "fan club"...deoarece sincer va spun ca nu sunt posesorul unui autovehicul , cu atat mai mult al unuia Skoda, dar deasemenea va mai spun ca am unele
    valentze pt aceasta marca...nu stiu de ce....pur si simplu imi place....si nu vorbesc ca o femeie...imi place si cum arata..ca design...dar din cunostiintele dobandite in facultate , am "tradus" libajul tehnic :) si am concluzionat ca imi place si mecanica masinii...mda...ati zice poate..."pai daca ai cunostiinte tehnice cum de ne mai ceri ajutorul nostru ?!"...buna intrebare...am cunostiinte tehnice dar nu am ceva...EXPERIENTA...ceea ce e f important si aici astept sa ma ajutati voi............
    Deci sa nu ne mai lungim cu vorba si sa va spun ce " ma doare ".
    In ceea ce ma priveste s-a ivit posibilitatea de a achizitiona un autovehicul....m-am gandit indata la Skoda
    Octavia....din povestite..auzite...citite..etc.....am auzit ca investitia in Skoda Octavia este o investitie buna.
    As dori sa-mi spuneti punctele forte si cele in minus->( bineinteles cele legate de autov.voastre personale, nu din auzite) ale unei Octavia....faceti-ma sa cred ca Octavia este cu adev masina care e pt mine....intelegeti voi ce vreau sa zic.....ma bazez pe experienta voastra....o problema ar mai fi...din cate mi-am dat eu seama raportul calitate-pret este in favoarea Octaviei...ok......dar intrebarea ce ma macina.....service-ul cum e la Octavia?..........adik la pretz....precizez ca am bani sa o cumpar dar daca Doamne fereste se intampla ceva trb sa stiu la ce sa ma astept dpdv al service-ului....e chiar asa scump cum am auzit?.....sau doar barfe?.....a-ti inteles ideea acestui topic...si acum astept opiniile voastre,exeperienta primezeaza.
    Va multumesc, Claudiu
  • Salut claudiu_upt, am sa iti spun de la inceput k inca nu am Octavia Tour, astept sa imi vina cam intr-o luna si jumatate, dar iti voi spune cate ceva din mica mea experienta.
    Sa incep cu punctele minus:
    -bord saracacios
    -o astept de pe 3 august... si suntem la inceputu lu octombrie si vine la sfarsitu lu noiembrie...:))) ai inteles ideea.
    Puncte forte: nu o sa incep acum sa iti spun k e o mashina fiabila si bla bla bla... ce am auzit de la altii... o sa iti spun strict din experienta mea... care este una singura la test drive.
    Ne-am suit in mashina, am plecat, pe drum il intreb pe dealer la ce turatie e bine sa schimb viteza. Zice la cat vrei tu (mentionez k eram cu a 3a) zice du-o pana-n 3000.... am ajuns la 80 km/h, strada era defrisata k se lucra, in fata un canal ridicat vre-o 25-30 cm... l-am luat din plin si vreau sa iti spun k nu am simtit absolut nimic... parca nici nu ar fi fost... chiar si dealeru a zis "am crezut k o sa dam cu capu in plafon" :))))... si tine cont k era o mashina hartanita pe la 1500 km de test drive...
    Cam atata... despre service inca nu pot sa iti spun nimik, dar promit k dupa ce vine o sa dau mult mai multe detalii... asta daca o sa mai trec pe acasa k de cat timp o astept mi s-au lungit urechile cred k o sa si dorm in ea...:)))
    Sper sa iti fie de folos ce ti-am spus mai sus.
    Va salut pe toti Touristii!!!!
  • pai. punctele in minus ar fi 1.zgomotul dieselului este cam stresant, dar dupa cativa km parcursi dispare.2.serviceul e scump.dar nu esti neaparat nevoit sa cumperi piesele de la serice, le poti gasi si la juma de pret :D punctele forte: 1.stabilitatea, am reusit sa o duc pana in 220(1.9TDI, 90CP) si se simtea ca si cum as fi avut 100.2.designul: este o masina aristocrata :D.3.suspensiile:chiar si cu pachetul de drumuri grele am avut si eu o situatie asemanatoare cu cea a lui fuki...
  • lazloo in carte cat sctie k prinde maxim? la a mea 1.9TDI, 101CP am citit pe pliante k prinde 189 (reamintesc k nu a venit inca)
  • pai scrie 183.:| cand vine masina iti urez talpa placuta ;)
  • vitezele se schimba de obicei la o turatie de 2000 maxim, dupa perioada de gratie e bine sa o forjezi un pic sa nu obisnuiesti motorul puturos. Caraitul diesel e k pentru impatimiti, iar treaba cu masina aristocratica e faina, eu zic ca orice masina clasica arata bine intr-o lume in care nu mai stii care e avion si care e masina, iar bordul cu o suta de mii de chestii fara rost nu se justifica, in concluzie arata bine asa cum e chiar si cea din 96 cu bordul fara scoica de la volan. E o placere sa conduci, stabilitate chiar daca se inclina un pic mai mult in curbe k octavia 2. Nu uitati suspensia independenta de la octavia 2 atrage multe belele tinand cont de drumurile de la noi.
    In rest numai de bine.
  • Eu adaug doar atat. In 4 ani de utilizare a unei Octavia 1.9 Tdi 90cp am avut 2 probleme: o siguranta arsa si un bec de la frana ars. In rest, reviziile normale si TALPA.

Superba masina
  • Amea mananca asfaltul. Imi fac treaba din plin. Sunt foarte multumit. De ce am ales Octavia? Linii clasice, robustete, si experienta unei masini foarte testate. Record in vanzari. Oare de ce? Cel mai mare dusman Renault si Dacia in raportul calitate pret.
  • Salut! Dupa cateva luni de cercetare a pietii auto de la noi, m-am decis pentru Octavia Tour, dieselul de 101 CP. Am o intrebare mai tehnica: distributia este pe lant sau curea ?
  • Curea din cate stiu eu...
  • curea curea, lantul doar la femei la zgarda :)
  • Sincer, as prefera sa spun bord sobru, nu saracacios. Imi place mult, decat cu jde mii de beculete, butonase, indicatoare.Mi se pare buna chestia cu pachetul de drumuri grele (din fabrica), e mai inalta si e utila pe drumuri de tara.A mea e cu motor de 90, da tare as vrea sa incerc una cu motor de 101.Probleme? Prea putine.Doar un zgomot enervant de la cureaua de distributie. A, si pozitionarea brichetei sub cotiera. Mufa de la detectorul radar sau incarcatorul de telefon nu poate fi introdusa asa ca i-am montat o priza suplimentara.E faina masina, are clasa.
  • NOROC . SI EU VREAU SA-MI CUMPAR UNA DECI MERITA?
  • SUNT PROBLEME CU INJECTOARELE ? CONTEAZA CE MOTORINA BAGI?
  • da si pe mine ma scoate din minti bricheta aia la mama naibii...:))). Mi-am luat luat un triplu din ala ca am si gps si antiradar... si am facut ca in filmele cu prosti l-am bagat in locu brichetei si cand sa il pun acolo in locu ala liber de sub radio... lovitura de teatru... nu ajungea :)))))
  • Inca o chestie... cu ploile astea am observat k nu sunt cine stie ce stergatoarele din fata... astept sfaturi...
  • @Fuki:Hai sa-ti spun ce-am facut eu: am luat o priza dubla, care se poate plia la 90 de grade. Am gasit intr-o benzinarie Mol.Am demontat cotiera, am bagat priza, dupa care am montat cotiera la loc.A, are si inelul ala luminos.Pentru cabluri, nu stiu ce sa-ti spun, incearca sa le inlocuiesti cu altele mai lungi...Oricum, intr-o prima faza mi-am mai montat o bricheta in locul in care ar fi trebuit sa fie suportul de pahare de langa frana de mana...Ciudat, cu stergatoarele. Ale mele merg. Dar le-am schimbat lamelele cam la jumatate de an.Mai mult sau mai putin de nevoie.Drept e ca mai fac figuri, dar ar putea sa fi prins vreo frunza sau ceva praf sub lamele.Incearca sa le stergi cu o carpa din cand in cand.
  • @chris, m-am interesat la dealer de suportul ala de pahare, cica se gaseste dar trebuie schimbata toata consola inclusiv scrumiera. oare asa sa fie? nu cred. am sa-i calaresc iar. ce culoare are inelul luminos? e verde?
  • mancuso de schimbat scrumiera nu te-a pacalit dealerul are dreptate!
  • hm! chiar nu inteleg, suportul ala intra in gaura unde acum este suportul de monede, langa frana de mana, ce treaba are scrumiera? intreb si eu, nu contrazic pe nimeni.
  • @mancuso: cre' ca m-am exprimat gresit.De fapt, a doua bricheta am montat-o acolo unde e gaura aia pt. monede (unde ar fi trebuit sa fie suportul de pahare).Oricum acu n-o mai folosesc, priza aia cotita are doua gauri, i-am bagat mufa in bricheta originala a masinii si oricum, eu nu fumez in masina.Da, inelul e verde.Iar suport de pahare?!Sincer, nu stiu daca mi-ar fi atat de necesar incat sa inlocuiesc toata consola.Mai bine imi aplic unul pe fantele de la ventilatie.Oricum e mai comod decat sa cotrobai dupa pahare pe sub frana de mana cand merg cu 100 pe ora.Parerea mea.
  • @chris, ai dreptate in privinta suportului de pahare dar nici pe gurile de ventilatie nu as pune, risti sa le rupi si alti bani alta distractie, cel mai util suport pahare / bauturi pt mine e nevasta-mea, le si sustine bine.
    zi-mi si mie te rog de unde ai luat adaptorul cu inel verde pt bricheta.
  • @mancuso:bun suport ai, frate! Sa-ti traiasca!Adaptorul l-am luat dintr-o benzinarie MOL din Iasi, da cred ca se gaseste pe la toate, nu numai in Iasi.Costa aprox. 25 RON.
  • saru' mana!
    multam pt info !
  • Hai, sa traiesti! Cu placere.
  • incercati sa postati discutiile pe o categorie , daca nu este incepeti voi un tam tam
    hai sa incercam sa scrim la subiect in categorii de discutii, ca dam peste cap forulmul
  • E totul ptr mine Octavia tour nu mai exista nici [BMW ,AUDI MERCEDES etc ] ptr mine e cea mai frumoasa masina dar inca nu o am .o venii si randu meu.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!