Skoda Octavia Tour Sport sau Skoda Octavia Tour? Varianta 1,9 TDI
  • Multumesc mult pentru raspuns. Am strans banii si am innebunit cautand pe net cea mai buna varianta. Am renuntat la OPel Astra Classic II si am ramas definitiv la Skoda Octavia Tour, chiar daca a trebuit sa mai strang niste bani in plus. Acum ultima intrebare, inainte de a semna contractul cu dealerul: Sport sau nu? Multumesc anticipat pentru raspunsuri, este un forum super, am stat multa vreme citindu-va si inca mai stau:)
    Referitor la intrebarea mea, am vazut ca diferentele ar fi ca Sport are volanul, shimbatorul si frana de mana imbracate in piele, covorase fata/spate, textil bamboo black. INtrebarea foarte aplicata este: cum arata bara sport din fata (ca asta ar fi diferenta principala, nu? si stabilizatorul din spate). Ah si inca ceva: merita pachetul de drumuri grele (dar ESP)? Am citit pe un forum ca devine greoaie masina si e ca o broasca testoasa la viraje cu tabla de sub motor. Multumesc anticipat!
  • frate tretre, ai un pic de rabdare pana marti, acum ne documentam, in curand vor veni in curtici 20 sot sport negre si gri metalizat, dar cred ca sunt si in tara ajunse deja cateva, sa vedem la ce dealeri si daca nu sunt rezervate, astept datele tale pe mail office@cassysdesign.ro sa putem coresponda, si numarul de telefon, nu uita id de forum sa te pot identifica.
  • tretre la ce drumuri avem eu zic ca merita pac drum grele
  • @cumnatu: ok multzam!:) @micu: multumesc
  • deci pana la urma e mai avantajoasa sot sport? k ma gandeam ca pt cei 800 de euro diferenta fata de sot clasica se mai pot adauga optiuni
  • depinde ce vrei tu, mai rebel sau mai familist :)
  • daca e vroba de 800 de euro diferenta eu zic ca merita sot sport pentru ca se schimba si interiorul si la exterior bara fata jantele si eleronul! multi ar vrea sa puna jante originale skoda sau volan in 3 spite pe masini dar te ajunge destul dupa ce ai luat masina! vezi si tu ce ai putea pune de aia 800 de euro si daca nu o sa-ti doresti dupa ce o cumperi sa fi pus varianta sport!
  • categoric ca la drumurile noastre un scut motor e normal sa avem la orice masina ! mi se pare o porcarie faptul ca la skoda doar la optionale poti sa pui asa ceva.
  • am vazut ca la octavia II, scutul pt motor e din plastic. si eu cred ca trebuie neaparat un pachet de drumuri grele. intrebarea era daca tabla de sub motor nu o afecteaza la viraje. scria cineva pe un forum ca se face ca o broasca testoata. u see what i mean:)
    @cumnatu: da, corect
  • tretre astept datele tale neaparat, este f important, pe office@cassysdesign.ro. am o surpriza pentru tine, sau astept un telefon, ai toate datele mele in contact.
  • Vreau si eu surprize... :) (placute da nu cu AM)
  • @cumnatu: ti-am trimis mail cu datele. no answer. :)
  • scuze, am notat, m-a luat valul.
  • mama, mama! am mers cu mai multi taximetristi de la cristaxi, care merg pe skoda octavia tour si mi-au facut parul maciuca! au zis sa nu cumpar din ro, ca vin masini f proaste. ca ei au 10 masini la garaj cu motoarele sparte, ca se supratureaza singure si se sparge motorul!!!! ca au nu stiu cate cu bai de ulei sparte, ca sunt foarte joase si se sparg la orice ridicatura. azi am fost cu unul care mi-a zis ca i-a luat-o razna directia, ca intra greu intr-a-ntaia! wtf? ce se intampla? eu miercuri merg la dealer! heeeeeeeeelp! :) sa-mi iau din germania, cum m-au povatuit taximetristii, nu am timp.
  • alo tetre tu cumperi masina ptr taxi? sau aia sunt taximetristi de ocazie? ca din cate cunosc eu taximetristii trebuie sa faca bani pe masina nu-i intereseaza ca mai baga masina printr-o groapa sau sare de pe asfalt cad trece peste linia de tramvai ca doar de asta fug oamenii de masinile care au facut taxi inclusiv in germenia (macar acolo cand o scot la vanzare fac o revizie mai severa)si inca ceva 3 ani garantie motor la sot /baga pedala si cumpara
  • trete nu ii baga pe aia de la cristaxi in seama lucreaza oamenii la plan trag de le vine spume sa faca planul si normal ca le rup in doua si tancuri daca le dai tot le rupe ,eu tot pe taxi lucrez dar pe masina mea skoda octavia tour si nu am avut nici o problema sint chiar foarte multumit si am foarte multi prieteni taximetristi cu sot si nu au nici o problema
  • Eu as putea sa te sfatuiesc sa iei Octavia Sport, dac? vrei un design mai aparte. Eu nu mi-am luat deoarece nu a vrut fratele meu (avand in vedere ca este o masina luata impreuna) a trebuit sa respectam dorintele celuilalt. Si cum nu a dorit s? plateasca 800 de € în plus pentru design (ca nu-l intereseaza) am luat Tour normal.
    Dar macar mi-am luat jante din aliaj, si pastrez un aer de sportivitate al masinii :D
  • scapi mai usor si cu bani putini cu un scut de nova sau solenta prietene tretre
  • @ stedar, ia baga tu niste detalii la baiatul ca devine interesant!
  • Eu am luat Tour Sport si nu-mi pare rau nici o secunda. Arata traznet, e neagra si cand am pus-o langa una identica, dar fara pachetul sport, aratau ca doua masini diferite. E mai de familist fara pachet, dar la mine a fost de acord si sotia si mi-a inteles dorinta :))). Cat despre ESP, pot sa-ti spun ca masina se comporta impecabil cu el in curbe, nici o secunda n-ai impresia ca te va "fura" drumul. sigur, mai costa si ala vreo 450 dar merita toti banii.
  • multzam fain pt raspunsuri. in dimineata asta merg la dealer! va tin la curent!
  • succes, si sa auzim numai vesti bune.
  • am semnat contractul azi la brady trade
    @ cumnatu: am apelat la persoana pe care ai recomandat-o aici pe forum. si, intr-adevar, merita toate laudele. a avut rabdare, mi-a dat toate referintele pe care le-am cerut si m-a ajutat sa iau decizia cea mai buna, fara sa ma simt pacalit sau fara sa mi se para ca ar exista vreo varianta mai buna pe care as putea s-o ratez. asa ca acum sunt linistit ca am optat pentru masina care mi se potriveste cel mai bine si astept cu nerabdare sa vina.
    si un sfat si pentru altii: daca vreti sa luati o skoda, merita sa vorbiti cu alina negru de la bradytrade
  • poate ana negru :P
  • si eu am incercat la brady prima data, dar mi-a zis un vanzator de tot rahatul ca daca sunt atent cu el, are masina pusa pe stand, ii pune optiunile pe care le doresc eu si in doua saptamani imi vine. apoi am verificat printr-un prieten care cunoaste bine pravalia daca e adevarat si mi-a zis ca asta e strategia ca sa semnezi cu ei...dupa ce-ti iau avansul, iti spun ca vine tot in 10 sapt...scuze, am fost un pic off-topic, promit sa nu mai fac :D
  • stimate frate Harlequin te rog pe viitor sa folosesti un limbaj adecvat. Si eu am multe ofuri pe suflet legate de anumiti dealeri din Romania dar incerc sa ma abtin, si asta incercam si aici.
  • @Ru3MsS: Da, Ana Negru. Azi-dimineata, mergand pe strada, mi-am adus aminte ca am scris Alina pe forum…! De unde pana unde? ? :) Imi cer scuze pentru greseala. A fost din graba, scris la ora tarzie din noapte
    @harlequin: De aia cred ca e bine sa mergi direct la un consultant de vanzari serios, cum am facut eu. Am sunat la Brady si am cerut direct cu Ana Negru. Are mare experienta in vanzari si acest lucru se simte. E profi, plus ca este extrem de corecta. Inainte de ea, am mai avut si eu experiente neplacute. De aceea, mai ales dupa ce ati scris voi aici, conteaza enorm de mult persoana cu care vorbesti. Si cred ca atunci cand vrei sa faci o achizitie, trebuie sa stii dinainte si sa contactezi direct persoana cu care vrei sa vorbesti.
    Cei de la Avia, de exemplu, au fost extrem de superficiali si chiar au incercat sa ma pacaleasca, prezentandu-mi un scadentar de anul trecut, desi anul acesta au crescut preturile. Nu le-a spus nimeni ca nu e bine sa incerci asta cu un ziarist:).
    De aceea spun: Ana Negru de la Brady Trade, toate laudele si toata increderea.
    De obicei cand fac o cumparatura care ma costa mult, pe urma ma apuca indoielile, ma gandesc ca poate nu am ales bine, etc. Acum sunt foarte linistit si stiu ca am ales ce trebuie. Asta e foarte important! Si am primit si asigurari ca masina va veni la timp, sunt ok. Astept si citesc forumuri:)
    Oricum, va tin la curent. Si va spun bineinteles, daca ceva merge prost. Din greseli invatam!:)
  • eu va recomand dealerul din cluj. au fost cat se poate de seriosi si amabili. am putut sa urmaresc masina de la comanda pana la livrare. cand am comandat-o mi-au aratat pe site-ul skoda programul de fabricatie. am stiut in saptamana in care am dat comanda ca masina care se fabrica in acea saptamana a fost comandata la data de..., asa ca am putut sa verific daca, ce spunea dealerul despre data livrarii, este adevarat. mi-au oferit bonusurile pe care ei le puteau da fara ca eu sa intreb. mi-au dat gratis doar mp3-ul pentru ca nu aveau si cauciucuri de iarna pentru sot sport. din punctul meu de vedere, pana acum, sunt ok. la service nu am ajuns inca si nu e obligatoriu sa fie la fel mai ales ca eu am pretentii putin mai mari de la un service.
  • mai este aprox o luna pana la livrare. am optat pentru albastru nemetalizat. acum ma bate gandul sa trec la negru. ce ziceti?
  • depinde de albastru. este unul inchis si unul mai deschis. si negru e fin. depinde de ce vrei tu. eu ma bucur ca ai ales sot. in afara de auriu toate culorile sunt k. auriu primul nu sahara sand ala e finutz.
  • cel nemetalizat nu cred c-o sa te incante...eu zic mai bine sa schimbi culoarea acum cand mai poti...sahara nu se mai poate alege, doar bej cappuccino...oricum acum e alegerea ta mai ales ca in plus sunt 315 euro...

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!