ce tip sa cumpar ???????
  • nu sunt hotarata ce tip sa-mi iau ???? cine are Tour sport 1,8 e multumit de ea ?? ce consum real are ? m-ati ajuta daca mi-ati raspunde cat mai repede ! oricum vreau SPORT dar nu sunt hotarata de care ! de diesel ce ziceti ??
  • eu am numai cuvinte de lauda pt tour-ul sport de 1.9 tdi pt ca de-ala am :) consum mic, viata lunga...nici cu cel de 1.8 turbo nu mi-ar fi fost rusine deloc :D...acum depinde ce doresti de la motor...consum sau putere...pt ca, ca dotari se cam aseamana...

pana la urma tu decizi...bafta oricum, orice a-i alege, ai ales-o pe cea buna :) ...
  • ma bucur ca am dat peste cineva care are 1.9 TDI ! de cand o ai ? cum e cu costurile la revizii ? e adevarat ca sunt foarte scumpe reviziile ? imi plac masinile sport dar nu-mi pot permite cea care-mi place .... de aceea am ales SKODA - calitate si pret bun ! sunt om de rand cu salariu .....rezonabil si chiar daca sunt femeie nu-mi place sa ma mocai pe drum ! adica imi plac ....caii putere dar tre sa ma grija cu consumul totusi ! ..... am auzit ca motorul de 2,9 TDI are "zvac" ... demaraj bun ! e adevarat ?
  • pardon : am vrut sa scriu "motorul de 1,9 TDI are......" pana maine dimineata la 9 tre sa ma hotaresc . Am avut Logan 1,6 full option dar era foarte lenes .....nu ma ajuta deloc la depasiri ! de abia astept sa o vad pe Skoda MEA !!!!!!
  • daneza, bine ai venit in clubul celor fericiti! Chit ca nu am SOT (inca), ti-as putea recomanda calduros una. 1.9 tdi. te ajuta cand ti-e lumea mai draga(adica vezi un tir venind din fata cu o viteza nu foarte mica), poate fi si o lady car, deci, s-o stapanesti sanatoasa :P
  • bine ai venit.....
    motoarele pe motorina au in general cuplul cel mai mare la turatii joase si este suficient sa-i "dai " pana in 2500-3000 ca sa te scoata din belea, in schimb motoarelor pe benzina le place sa fie turate asadar cuplul maxim il obtii la o SOT Sport de 1,6l (de exemplu) la o turatie de 4800-5000rpm, de aici rezulta clar o fiabilitate mai mare respectiv durata de viata mai mare a unui motor mare care nu este forjat decat sporadic peste 3000(dieselu), fata de un motor pe benzina care mere bine la turatii mari. pasul important legat de Octavia Tour este deja facut restul tine de optionale si de ...banutzi
  • fidosuleeee... unde ai fost pana acuma cu explicatia asta?.... ca tot mi-am batut capul cu intrebari existentiale de ce diesel si nu benzina si altele.... of of... pana acuma este singura explicatie de luat in vedere la o asa cumpana... pentru mine...
  • MERCI TUTUROR PENTRU IDEI SI PENTRU EXPLICATII ! CHIAR SUNT IMPORTANTE PENTRU MINE ! Lucrez la o firma de transport de 8 ani - cu camioane de 22 tone si ma mai pricep cat de cat pentru ca eu ma ocup de reparatii si piese auto . Dar nu stiam la autoturisme ....respectiv la Skoda cum sta treaba ... !
  • eu nu pot in seara asta decat sa iti spun sarut mana si bine ai venit.astept datele tale pe mail, sa fii iubita.
  • buna si merci .."cumnatu" ! Si ....DA sunt iubita ! despre ce date vorbeai ? ...?
  • horatiu explicatia pe care am dat-o o consider ok , daca vrei sa ma corectezi fa-o de aceea este forum nu...si in plus este forum fanoctaviatour nu fanfidosu....
  • pai eu o consider cea mai valabila de pana acum... pe cuvantul meu... fara misto si fara caterinca.... am vorbit foarte serios...

LE: Fidosu, sper ca nu te-ai suparat pe mine.... :)...
  • @daneza eu ti-as recomanda un diesel 19tdi cu puterea cea mai mare cu care vine din vabrica si daca nu vei fi multumita cu 200 de euro faci un chip si ajungi departe! eu am chip de la 90 de cai si sunt f multumit de demaraje! si am consumuri la care ma uit si rad pur si simplu! maxim 8 daca mergi bara la bara! daca merg tare prin oras noaptea ajung la 5-6!
    apropo de costuri de intretinere revizia la fiecare 15000 km e 650 de lei.
    datele tale(adresa de acasa, nr de telefon si adresa de mail) sa le trimiti pe mail la cumnatu pentru a primi calendare si alte accesorii pentru membri!
  • aha ... am inteles ideea . Da' care-i mailul lui "cumnatu" ca-s noua pe aici ....!
  • office@cassysdesign.ro
    nu mai scrie cumnatu intre ghilimele ca asa e userul lui de forum cum e si al tau daneza si nu scriem intre ghilimele:P
    de unde esti?
  • pe acest mail office@cassysdesign.ro ii trimiti datele tale de contact lui CUMNATU(administratorul acestui forum) pentru a te inregistra intr-o baza de date a membrilor(asa vei fi tinuta la curent cu toate evenimentele ce se vor intampla).
  • Pentru Razvan : din Sfantu Gheorghe - Covasna .
  • razvane este totusi prima doamna a acestui forum(sper sa nu ma insel) asa ca hai sa o ajutam si sa o tratam cu respect ok ;)
  • fidosu am impresia ca stii tu ceva dinainte ca e din acelasi oras cu tine! nu am vrut sa spun nimic lipsit de respect! am facut doar o observatie normala dupa parerea mea!
  • Merci Fidosu !!! Vedeti ca mai exista cavaleri in ziua de azi ?????????
  • Fidosu e din Sfantu ????????????????????????????????? pai nu stiam !!!!
  • sa completezi si la sa ne cunoastem te rog sa stim si noi cu cine vorbim! ma scuzi daca te-am deranjat cu ceva!
  • ce parere aveti despre aer conditionat versus climatronic ????
  • climatronic clar dupa parerea mea! e mai comod si pastreaza o temperetura!
    sa intri te rog la topicul "SOT ideala"- este un topic in care ne dam cu parerea cam ce optionale ar trebui alese! vezi acolo pareri si ce este indispensabil!
  • daneza m-ai facut curios, tare curios id messenger este florin_ionescufido astept un add pt ca nici la rubrica sa ne cunoastem nu ai postat nimic.
  • climatronic rules
  • daneza, mergi la sigur pe 1.9 tdi...e chiar ce iti trebuie...eu am 1.9 tdi si vreau sa o sch si eu sa mai pun obtiuni ..si imi iau tot sport daca ma ajuta parintii :d si tot 1.9 tdi... e unu sunt f multumit se duce ....de se duce...m-am luat cu multi la intrecere prin buc si sincer nu m-a facut chiar niciodata de rusine...si e vb si de consum, care nu vreau sa zic ....eu pun cam 2 rezervoare max pe luna...si dealerul mi-a zis ca la 1.8 lejer 3 rezervoare daca nu ...chiar mai mult...
    sper sa faci alegerea ce mai buna imp e ca ai ales SOT :P
    Bafta.
  • uite cum va adunati si in sfantul gheorghe, bravo, la mai multi, iar pentru cine nu stie inca, da sunt administratorul acestui site, si unul din membrii fondatori ai acestei comunitati on-line, si a clubului iubitorilor de Skoda Octavia Tour. Al doilea membru fondator, chiar daca nu il stiti este TSK Design, si pot sa va spun ca impreuna eu cu sugestii el cu programare am realizat acest site.
  • Cam tarziu, bag sama si eu ca apar tifosi noi! Daneza, bine ai venit. Eu am 1.9 TDI 90 cai. Sunt multumit de ea. Oricum, cred ca jumatate dintre noi au 1.9...
  • eu cred ca 80% dintre noi au 1.9!
  • ia 1,8 daca vrei viteza, dar papa destul, asa ca iti recomand 1,9 tdi acum tu hotarasti 90cp (fara pd mai usor de intretinut) sau 101cp (cu pd mai scum uleiul), important este ca ai ales octavia tour, :) apreciem
  • 1.9 tdi 90 cp mai poate fi cumparat? eu stiu doar de motorul 1.9 tdi pd 101cp...
  • uite ca asta nu mai stiu, revin cu informatii
  • eu stiu ! nu mai exista de 90 CP ! 1,9 TDI e cu 101 CP . Azi am dat comanda si eu si asta-i singura varianta la diesel - tour sport ! Cu pile si relatii la sfarsitul lui februarie am masina !! IIIIIIUUUUUPPPPIIIII !!!!!
  • :) bravo...ce optiuni ai ales pan la urma si cat ajunge?
  • salutare ,brevo tie eu am cumparat-o anul trecut tot 1.9 tdi tour sport,am comandat-o in iulie si a venit in noiembrie si sa stii ca este masina am si un superb(tata) si o fabia (noua,mama)dar e masina foarte buna,nu te lasa la greu.
  • Pentru sandreiutz :
    Airbaguri laterale EUR 277,-
    Climatronic EUR 290,-
    Cotiera fata EUR 106,-
    Inchidere centralizata cu telecomanda EUR 105,-
    Pregatire telefon GSM (antena, cablaj)EUR 42,-
    Scaune fata incalzite EUR 130,-
    Sistem de fixare a bagajelor in compartiment portbagaj EUR 44,
    Suport lombar si reglaj pe inaltime scaune fata EUR 102,-
    Culoare : negru Magic : 265 eur
    Total: 14.168 eur fara TVA = 16860 eur inclusiv TVA
  • Sa o stapanesti sanatoasa!
  • Mmmm, suna bine! Iti recomand calendarul Fan club Skoda Octavia Tour pe 2008 (de la cumnatu') ca sa poti taia pe el mai multe zile deodata! (creezi iluzia ca trece timpul mai repede:)
  • si cand vine masina este recomandat un sticker cu fanclubul! posibil sa vina chiar stickerele noi!
  • multumesc, merita oricum...poate zice lumea ca-s nebun, dar daca e sa o schimb as face un efort sa o iau apropae full inclusiv xenon si trapa electrica...:D
    poate castig la loto ceva :P atunci iau SOT la comanda de la ei L&K :P
    si dau si o suma pt noi sa avem cel mai tare forum...vise...vise...
  • Sunt la servici , ar trebui sa lucrez totusi ceva azi , dar n-am spor - numai la masina ma gandesc !
  • LOL, asa am fost si eu saptamana trecuta cand am luat-o deci cunosc sentimentul :)))
  • eu am avut-o in service o saptamana si eram paralizat! primele zile cel putin am fost turbat! avea dreptate daneza ca e ciudat dupa ce te-ai obisnuit motorizat sa mergi cu transportu public sau in alta mod!
  • Totusi una e traficul in Iasi una e in Bucuresti :)
    Am fost si eu in Iasi si vreau sa spun ca strazi atat de libere nu am mai vazut nicaieri :))
  • am dat comanda finala acum . Am renuntat la airbaguri si am pus ESP . Ce ziceti ? am facut bine ? nu puteam sa pun si una si alta ca tre sa ma incadrez la maxim 17000 euro .
  • La care airbaguri ai renuntat? La toate?!
  • Ok, scuza-ma, dupa ce-am scris am recitit lista cu optiuni...Da, e bun ESP ul.
  • eu zic ca ai facut bine! poate te ajuta ESP si masina sa nu ai nevoie de airbaguri laterale!
  • merci celor care mi-au dat ideea ca se poate negocia ! am abtinut inchiderea centralizata ca bonus = 155 eur ! ei vroiau sa-mi dea cd player ca bonus dar nu-mi trebuia caci am inteles de la voi ca nu-i stralucit si oricum gaseste sotul meu prin alte tari cd player la promotii . Nu ?

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!